DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

New Horizons - reakce

Zobrazit článek


Autor: Zájemce
Posláno: 2009-10-20 14:39:02
Předmět: Otázka

Slyšel jsem o nějaké sondě New Horizons 2, která by měla letět kolem Jupiteru, Uranu a pak pokračovat k TNO.Víte o tom něco dalšího?


Autor: Káťa
Posláno: 2007-07-30 09:44:01
Předmět: Otázka

Zajímalo by mne, jakou rychlostí v oblati dráhy pluta opouštěly Sluneční soustavu sondy Pioneer 10 a 11, dále sondy Voyager 1 a 2 a jakou bude mít rychlost vůči Slunci po opuštění gravitační sféry Pluta New Horizons


Autor: Rudla
Posláno: 2007-07-30 09:06:14
Předmět: Dotaz

Bude fotogalerie doplněna snímky z průletu kolem Jupitera ?


Autor: Kocour
Posláno: 2007-07-30 09:03:27
Předmět: Upozornění

Na stánkách NASA je video pastýřských satelitů Andrastey a Mefisu - je to zajímavé, té z hlediska prstence, v něm se pohybují.


Autor: Slávek
Posláno: 2007-02-22 12:12:13
Předmět: Doporučení


Na VEBU New Horizontu jsou fantastické sníky Jupitera. Každou hodinu včetně trajektorie. V oddílu " Kde je sonda nyní " a v " Průletu u Jupitera ", stojí za to sledovat, jak planeta " roste " a sonda jak " polyká " poslední kilometry.


Autor: Marcela H.
Posláno: 2007-01-26 13:43:47
Předmět: Nová fota Jupitera

http://pluto.jhuapl.edu/gallery/missionPhotos.html


Autor: Martin Kolář
Posláno: 2006-12-18 18:33:44
Předmět: poděkování


Moc rád bych poděkoval autorům. To je počteníčko !!
m.k.


Autor: Ráček
Posláno: 2006-01-28 10:30:10
Předmět: Poděkování autorovi.

Velice oceňuji práci autora. Za mých mladých let se o podobné smršti podrobných a hlavně aktuálních informací ani nesnilo. Jediným aktuálním zdrojem bylo vysílání Hlasu Ameriky a protože bylo rušeno, tak v Polštině
Pokud se týče osudu posledních stupňů mezihvězdných poutníků, tak jsem se díval do sváho archivu na sondu Pioneer-lO a zjistil jsem, že též její poslední stupen - brzdící raketa sondy Surveyor - zřejmě opustil Sluneční soustavu, neboť po startu byla provedena korekce + l4 m/s, což při průletu vlastní sondy ve vzdálenosti 2OO.OOO km od středu Jupitera znamenalo zpočdění cca l2 hod a posun průletového bodu o cca 8OO OOO km, coč mohlo vydat potčebné 2 km/s jako pčírůstek.
Můj zájem je dán Saganouvou hypotézou o možnosti nálezu lidmi vyrobených těles cozí civilizací v mezihvězdném prostoru - a mezi tato potenciální tělesa potčí i poslední stupně nosných raket pokud získají III. kos. rychlost.
Ještě jednou dík autorovi za vstřícnou reakci, současně se omlouvám, ze překlepy pramenící z nezvyku psít na klávesnici počítače.


Autor: autor
Posláno: 2006-01-24 22:17:21
Předmět: Start NH - reakce na netrpělivého pana Ráčka

Slíbený popis startu je už na webu - pracoval jsem na něm a upomínka nebyla nutná. Všechno nejde tak rychle, jak by si člověk přál. Jen pro ilustraci - nad dnešním příspěvkem jsem strávil cca. 6 hodin - dokážete to ocenit? To se nedá v amatérských podmínkách dělat každý den! Podařilo se mi sehnat i stručnou informaci o osudu urychlovacího stupně Star 48 - je to popsáno rovněž v dnešní kapitole.
Jinak nic ve zlém! Jsem rád, když mám věrné čtenáře.
AH


Autor: Ráček
Posláno: 2006-01-24 15:21:56
Předmět: Dotaz

Marně čekám na dezailní popis startu - vzletu New Horizons, ani na weboví stránce NASA toho není o moc více . jen sdělení, že se vzdaluje od slunxe .


Autor: autor
Posláno: 2006-01-23 18:16:24
Předmět: Atlas V - odpověď na dotaz od Jarmila

Pro začátek bych doporučoval se podívat na

http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=index&fil=/m/nosice/usa/atlas/index.htm

http://www.astronautix.com/lvs/atlasv.htm

Jen ještě jednu malou zajímavost, pro ty, kteří se raketami moc nezabývají. První stupeň Atlasu V je osazen motory RD-180 ruské výroby. S nadsázkou se dá řící, že americkou sondu k Plutu vynesla ruská technika.

AH


Autor: Jarmil
Posláno: 2006-01-22 08:04:55
Předmět: dotaz

Četl jsem dotaz p. Ráčka a musím přiznat že i mne by moc zajímalo jak vypadá poslední stupeň rakety atlas, už jen vzhledem k tomu že urychlí sondu na doposud nejvyšší rychost dosaženou chemickými motory. Nemohl by jste nám hodit alespoň nejaký odkaz kde to najít? Dík.
Jinak nový princip iontového motoru je od vás velmi pěkně zpracovaný a přiznám se, že vzhledem k tomu že nevládnu angličtinou stejně jako mateřštinou, byl to pro mne první článek který jsem si o tomto mohl přečíst abych rozuměl všem detailům. Jen tak dál.


Autor: autor
Posláno: 2006-01-17 23:34:25
Předmět: New Horizons - První pokus o vzlet nevyšel

Při prvním pokusu 2006-01-17 se nepodařilo odstartovat. Příčina - rychlost větru často překračovala povolené hodnoty. Další možnost bude zítra 2006-01-18 od 19:16 do 21:15 SEČ. Startovní okno se posunuje každý den o 8 min dopředu - to pro případ, že bychom ani zítra neodletěli.
AH


Autor: Ráček
Posláno: 2006-01-17 17:09:54
Předmět: Dík

Myslel jsem to tak, že těles vyrobených člověkem, která se vydají do mezihvězdného prostoru je jak šafránu a dráha, tedy osud posledního stupně sondy NH je zajímavý i proto, že i sondy Pioneer, Vyager i NH budou v době případ. nálezu jinou civilizací již tisíce let mrtvými tělesy, tedy počítá-li se s nálezem sondy, proč ne jejího posledního nasnáho stupně .


Autor: autor
Posláno: 2006-01-16 22:36:38
Předmět: Raketa Atlas a sonda New Horizons

Odpověď na náměty čtenáře Ráčka:
Detailní popis nosné rakety Atlas V v nejbližší době neplánuji. Nosné prostředky nejsou hlavním objektem „Databáze sond…“, pokud jsem je prozatím ve dvou případech zařadil, pak jenom jako doplňkové informace. Dostatek údajů o sestavě Atlas V - Centaur se dá najít na různých místech internetu - i česky. Detaily z průběhu startu chci zařadit do popisu letu až se vzlet uskuteční.
Urychlovací stupeň Star 48B po oddělení sondy bude pokračovat po takřka identické dráze. Znamená to, že se i přiblíží k Jupiteru. Na jakou vzdálenost a jak se přiblížení k planetě projeví na další dráze bude záležet na konkrétní trajektorii. Sonda bude dráhu dolaďovat, aby se trefila do správného koridoru, poslední stupeň poletí jako již zcela mrtvé těleso. Gravitační manévry vyžadují naprosto precizní zaměření u planety, což, jak bylo před chvílí napsáno, Star 48B mít nemůže a ani by to k ničemu nebylo. Lze si proto představit celou řadu scénářů průletu kolem Jupitera. V krajních variantách mine stupeň planetu tak daleko, že se jeho účinek nijak významně neprojeví, nebo se do Jupitera „trefí“. Samotné přiblížení navíc nemusí znamenat urychlení tělesa, stejně pravděpodobné je zbrzdění – vše záleží na vzájemné poloze během setkání. Že by došlo náhodně ke srovnatelnému manévru jako u vlastní sondy se nedá předpokládat.
Předchozí úvahy nevycházejí z žádného oficiálního materiálu NASA, pouze naznačují možnosti, které by mohly za určitých okolností nastat. Blíže jsem se drahou stupně Star 48B nezabýval – snad některý z dalších čtenářů?
Malá odbočka nakonec. Velice si vážím toho, že se na mě obracejí někteří čtenáři s dotazy. Chtěl bych ale upozornit, že se nepovažuji za žádnou autoritu v oboru. Kosmonautika není moje specializace, nedostatek vzdělání většinou „maskuji“ zápalem pro věc. Prosím proto ostatní čtenáře, pokud dokáží fundovaně zareagovat na některé připomínky, aby tak učinili za mne. Ušetří mi čas, který se mi stále více nedostává. Na okraj poznamenávám, že si sice volím o čem a kdy budu psát, ale momentálně pociťuji jakousi „tvůrčí krizi“ – „Databáze“ je strašný žrout času.
Pokud se jedná o vzkazy, které nejsou zcela k tématu „Databáze“, posílejte je raději přímo na moji e-mailovou adresu – je na každé stránce. Rubrika reakcí nebyla původně zamýšlena jako chat – v tomto směru doporučuji diskusi probíhající na kosmo.cz. Spíš šlo o to, aby čtenáři vlastním přičiněním doplnili nebo zpochybnili údaje v hlavním článku, případně upozornili na nejnovější vývoj projektů. I v posledně jmenovaném případě mi raději pište přímo s tím, že např. „…projekt XY už se dostal do stádia… - viz článek…“.
A. Havlíček


Autor: Ráček
Posláno: 2006-01-16 08:44:28
Předmět: Návrh a otázka, kdo bude reagovat ?

Očekávám, že se k otázce posledního stupně nasné rakety sondy New Horizons vyjádří pan Havlíček.


Autor: Ráček
Posláno: 2006-01-13 08:29:52
Předmět: Návrh

Navrhuji podrobně popsat nosnou raketu Atlas V včetné vzletové frekvence.
Od§vpdnění :
Poslední stupeň nosné rakety se zcela určitě stane šestým tělesem postaveným člověkem, které opustí Sluneční soustavu a zamíří ke hvězdám / po amerických sondách - spaceckafts Pioneer lO,11 , Voyagerech 1,2 a sondš New Horizons /. pokud se ošem vypuštění posledně jmenované sondy zdaří.
Zjímalo by mne též, zda tento stupeň mine Jupiter, v jaké vzdálenosti a zda něj zapůsobí též " Gravitační prak Jupitera !



Přidat reakci

Upozornění: Položky označené hvězdičkou jsou povinné.
V textu je povoleno používání veškerých HTML značek (tvorba odkazů, seznamů, vkládání obrázků apod.). Značku <BR> pro konec řádku používat nemusíte, stačí ENTER v editačním poli.
Jako ochrana před "spamujícími" roboty byl přidán kontrolní kód. Před odesláním příspěvku je třeba vypočítat a číselně zapsat výsledek jednoduché početní úlohy. Děkujeme za pochopení.

*Autor:
E-Mail:
*Předmět:
*Text:
*Kontrolní kód: 2 + 2 =
 
 


Autoři v žádném případě neručí za obsah příspěvků.