DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Jaderný zdroj energie sondy New Horizons - reakce

Zobrazit článek


Autor: Jan Přikryl
Posláno: 2011-11-24 00:36:36
Předmět: Odpověď

Poločas rozpadu Pu238 je 87,7 let, takže vydrži opravdu dlouho,ale jak se plutonium rozpadá tak klesá tepelný výkon. Záleží na spotřebě sondy. Pak je to jak s vybíjející se baterkou u auta (startér nemá potřebný kroutící moment aby rostočil motor). Ve vesmiru je teplota okolo - 270°C, takže s chlazením není problém. Jde jen o to aby rozdíl teplot na teplém a studeném konci termoelektrického článku byl co největší.


Autor: Vladimír Anděl
Posláno: 2007-03-08 21:54:09
Předmět: životnost jaderného článku?

Jakou má jaderný zdroj energie životnost? Některé sondy přesluhují i řadu let. S tím se už při konstrukci sondy počítá?

Když se energie odebírá baterií termočlánků, je potřeba jejich druhý (studený) konec chladit. Předpokládám že při el. výkonu ve stovkách W bude tepelný výkon přes 1 KW. Nedělá problémy takový výkon ve vakuu a při "rozumné" teplotě uchladit? Pokud se zvýší teplota studeného konce termoočlánku, zhoršuje se účinnost.Přidat reakci

Upozornění: Položky označené hvězdičkou jsou povinné.
V textu je povoleno používání veškerých HTML značek (tvorba odkazů, seznamů, vkládání obrázků apod.). Značku <BR> pro konec řádku používat nemusíte, stačí ENTER v editačním poli.
Jako ochrana před "spamujícími" roboty byl přidán kontrolní kód. Před odesláním příspěvku je třeba vypočítat a číselně zapsat výsledek jednoduché početní úlohy. Děkujeme za pochopení.

*Autor:
E-Mail:
*Předmět:
*Text:
*Kontrolní kód: 2 + 2 =
 
 


Autoři v žádném případě neručí za obsah příspěvků.