DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

LCROSS

Alternativní názvy Lunar Crater Observation and Sensing Satellite, Shepherding Spacecraft, S-S/C
Označení COSPAR 2009-031B
Stát USA
Start 2009-06-18
Cíl Měsíc

Po prvních náznacích, že by se na permanentně zastíněných místech na měsíčním povrchu mohl vyskytovat vodní led, stala se otázka vody na Měsíci prvořadým cílem sond začátku 21. století. NASA využila volné kapacity nosné rakety Atlas V, která byla vybrána k misi LRO a doplnila hlavní objekt dopadovým experimentem, který měla zrealizovat sonda LCROSS. Start se uskutečnil 2009-06-18 z kosmodromu na mysu Canaveral.

LCROSS - 1024x1024x16M (380 kB) Objekt LCROSS bude vypuštěn společně se sondou LRO. Jeho úkolem je hledat stopy vody na měsíčním povrchu. Mise je tvořena aktivním tělesem, nazývaným Shepherding Spacecraft (S-S/C) {=naváděcí, pastýřská loď}, po většinu letu připojeným k stupni Centaur nosné rakety.

S-S/C je instalován na límci ESPA [=EELV Secondary Payload Adaptor] stupně Centaur. Suchá hmotnost činí asi 534 kg a 300 kg představuje pohonná látka hydrazin. Energii o výkonu 420 W generuje panel fotovoltaických článků, který dobíjí akumulátorovou Li-ion baterii o kapacitě 40 Ah. Pohonný systém je tvořen 8 skupinami trysek. Pro účely spojení slouží 2 všesměrové a 2 trychtýřové antény. Vědecké vybavení S-S/C tvoří:

  • 2 kamery ve viditelném oboru;
  • 3 kamery v infračerveném oboru;
  • 3 spektrometry;
  • 1 fotometr.

Přípravy ke startu a průběh letu

Kapitola zatím není zpracovaná

Plánovaný průběh letu

Start sondy se uskutečnil 2009-06-18 z kosmodromu Kennedy Space Center na mysu Canaveral na Floridě pomocí nosné rakety Atlas V verze 401. Současně byly vyneseny objekty LRO a LCROSS. LCROSS zůstal spojený s posledním stupněm Centaur nosné rakety.

Úkolem LCROSS je řídit Centaur po navedení sondy LRO na samostatnou dráhu. Sestava LCROSS a Centaur vykoná dva vysoce excentrické oběhy kolem Země. Dráha spojených těles nakonec nabere kolizní kurs do stále zastíněných míst na měsíčním pólu, kde by se mohly vyskytovat zásoby vodního ledu. Po přesném zacílení se LCROSS oddělí a přibrzdí. Následkem toho narazí obě tělesa na povrch s odstupem asi 10 minut.

Náraz Centauru vymrští oblak rozdrcených částic a plynů, které by mohly obsahovat vodu, uhlovodíky nebo hydratovaný materiál. LCROSS bude úkaz fotografovat a shromažďovat další údaje o vyvrženém materiálu a data okamžitě vysílat. I toto těleso vzápětí narazí na povrch.

Literatura

  1. NASA: LCROSS - Home Page, http://www.nasa.gov/mission_pages/LCROSS/main/index.html

 

Související články