DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Spirit - průběh letu - část 26 - Leden 2006 - reakce

Zobrazit článek


Autor: Eliška
Posláno: 2007-06-22 16:06:09
Předmět: názor

nikoli "technický zázrak", ale vysoká úroveň americké techniky - techniky svobodného světa- viz sondy, Mariner, PioneerylO a ll, Voyagery a Vikingy, nehledě na spojové satelity-


Autor: Lukavský
Posláno: 2006-05-14 19:57:35
Předmět: Re: Technický stav Spiritu

Pokud je v PuO2 použit izotop 238, jak je obvyklé u jiných sond, pak poločas rozpadu tohoto izotopu plutonia je 88 let.


Autor: autor
Posláno: 2006-04-18 19:51:49
Předmět: Re: Technický stav Spiritu

Na většinu otázek si odpovídáte vlastně sám. Skutečně se před zahájením mise zdálo, že limitní pro životnost obou vozítek bude zaprášení slunečních baterií - naštěstí se čistí přirozenou cestou. O technickém stavu se průběžně píše v popisu průběhu "letu". Spirit má pravděpodobně jedno kolo definitivně mimo provoz, Opportunity má zase problémy s kloubem na manipulátoru. Další podrobnosti by se možná daly zjistit z jiných zdrojů než jsou obvyklé zprávy NASA pro veřejnost - ale nepátral jsem po nich, pro účely "Databáze" myslím stačí to, co je běžně dostupné.

Co se týká zářičů ve spektrometrech - skutečně už melou z posledního. Projevuje se to především tím, že pokud se má dosáhnout solidního měření, musí sbírat data podstatně delší dobu. Rozbory se už taky nedělají tak často. Jaké jsou použity radioizotopy je uvedeno v popisu roverů, poločas rozpadu neznám, zkusím to vyhledat - jestli je některý čtenář zběhlý v této oblasti, může se podělit o znalosti. Ani vrtačka RAT už není v dobrém stavu, je prakticky obroušená a používá se jen sporadicky a pouze na očištění povrchu kamene.

Na noc se rover občas ukládá do módu hlubokého spánku, což je nejúspornější energetický režim. Ani v tomto stavu ale není zcela bez života, pouze se prakticky všechno vypne, včetně vyhřívání. V určenou dobu po východu slunce se systémy oživují.

V každém případě lze považovat dlouhou výdrž obou marsovských vozítek za malý technický zázrak.Autor: Vladimír Anděl
Posláno: 2006-04-10 00:04:10
Předmět: rechnický stav Spiritu

Dá se někde sehnat informace o technickém stavu vozítek? Říkalo se že sluneční baterie se zapráší a ztratí výkon. Na štěstí vzdušné víry občas baterie očistí. Pak měl Spirit přidřené jedno kolo, musel pouze couvat a ještě ho nadzvedávat. I to se nějak rozhýbalo. Taky o Li-on akumulátoru se říkalo, že nebude mít dlouhou životnost. Už více než dva roky však funguje. Je baterie potřeba k tomu aby přístroje přežily noc, nebo se jednoduše na noc všechno povypíná a počítač se probudí až sluníčkem? Na vozítkách jsou radioizotopové ohřívače, každý s výkonem 5W. Jaký je jejich poločas rozpadu? Mají jěště výkon? Pokud vím, zářič ve spektrometru už více méně výkon ztratil.Přidat reakci

Upozornění: Položky označené hvězdičkou jsou povinné.
V textu je povoleno používání veškerých HTML značek (tvorba odkazů, seznamů, vkládání obrázků apod.). Značku <BR> pro konec řádku používat nemusíte, stačí ENTER v editačním poli.
Jako ochrana před "spamujícími" roboty byl přidán kontrolní kód. Před odesláním příspěvku je třeba vypočítat a číselně zapsat výsledek jednoduché početní úlohy. Děkujeme za pochopení.

*Autor:
E-Mail:
*Předmět:
*Text:
*Kontrolní kód: 2 + 2 =
 
 


Autoři v žádném případě neručí za obsah příspěvků.