DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

MoonRise (plán 2018)

USA


Projekt MoonRise byl vybrán do finální trojice kandidátů na realizaci v programu New Frontiers v prosinci 2009. Pokud dojde k jeho realizaci, měla by sonda vzlétnout do konce roku 2018 a prozkoumat především okolí jižního pólu na Měsíci.

Podle rozhodnutí NASA byla dne 2009-12-29 přidělena Washington University v St. Louis částka 3.3 mil. USD na vypracování koncepční studie přistávacího aparátu MoonRise, jehož hlavním úkolem by byla doprava vzorků regolitu z Měsíce. Cílem má být oblast poblíž jižního pólu, která nebyla zkoumána astronauty v programu Apollo na několika výpravách mezi lety 1969 a 1972, ani sovětskými automatickými sondami Luna z přibližně stejného období.

Nepilotovaná robotická mise MoonRise dopraví k Zemi k následným důkladným analýzám alespoň 2 libry (asi 0.9 kg) regolitu. Jednalo by se o prach a drobné kamenné úlomky. Rozbor vzorků má přispět k dokonalejšímu pochopení rané historie soustavy Země-Měsíc.

MoonRise zamíří do obří pánve Aitken, jejíž průměr je skoro 2500 km. Rozkládá se mezi jižním pólem a kráterem Aitken jižně od rovníku. Obrovská sníženina patří mezi největší identifikované impaktní struktury ve Sluneční soustavě. Materiál z tohoto místa by měly nést stopy období obřího bombardování během prvních 600 miliónů roků existence solárního systému. Ve stejné době se na Zemi začal rozvíjet život.

Jestliže projekt MoonRise zvítězí v soutěži nad svými konkurenty, sondou k Venuši a k asteroidu, a bude zařazena do realizace v programu New Frontiers, bude muset dodržet termín startu, ale i finanční limit, kterým je 650 mil. USD. V této částce jsou veškeré činnosti až do vypuštění, vyjma ceny za nosnou raketu.

Funkcí PI [=Principal Investigator] byl pověřen Bradley Jolliff, Ph.D., profesor z ústavu Earth and Planetary Sciences na Washington University.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 0

Verze pro tisk