DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Electra I a II (plán)

USA


Soukromá firma TransOrbital uvažuje po případném úspěchu lunárních orbitálních sond TrailBlazer o vyslání komerčních přistávacích aparátů na měsíční povrch. Electra I má zabezpečit pouze dopravu nákladu, Electra II má navíc nést miniaturní vozítko.

Soukromá kalifornská firma TransOrbital, Inc. připravuje pro rok 2003 vypuštění první komerční družice Měsíce nazvané TrailBlazer. Kromě toho zveřejnila záměr, patrně pokud bude TrailBlazer technicky a hlavně ekonomicky úspěšný, rozšíření svých měsíčních aktivit i o vypuštění přistávacích aparátů. K realizaci prvního by mělo dojít koncem roku 2004.

Electra I je kosmický aparát vycházející z technologií používaných při stavbě mikrodružic a schopný dopravit náklad o hmotnosti až 10 kg na měsíční povrch. Miniaturní přistávací aparát (mikrolander) může být vypuštěn různými nosnými prostředky, uvádí se evropská Ariane 4 a 5 a ruský Dnepr. Se společností Kosmotras prodávající nosnou kapacitu rakety Dnepr již byla koncem roku 2002 podepsána rámcová dohoda o spolupráci.

Kosmická sonda Electra I poskytuje pro placené užitečné zatížení zásobování elektrickou energií, povelové a datové služby a rovněž umístění nákladu přímo na povrch, pokud to bude požadováno. Podle současné koncepce je přistávací aparát schopen práce pouze za měsíčního dne, po západu Slunce se má uvést do klidového stavu s minimální spotřebou energie, sloužící k udržení tepelných podmínek na palubě v přijatelných mezích. V budoucnu se má zvětšit kapacita akumulátorů tak, aby užitečné zařízení mohlo fungovat nepřetržitě.

Electra II má využít konstrukce přistávacího aparátu Electra I a jako užitečné zatížení vysadit na měsíční povrch miniaturní pohyblivé vozítko (rover). Tento projekt je stále zatím ve stádiu plánování a žádné další podrobnosti nebyly zveřejněny.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 0

Verze pro tisk