DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Ares - Nosné rakety dostaly jména

(Return to Moon: Aktualita 2006-07-10)

I když jsou praktické práce na novém dopravním systému, který by měl nahradit dosluhující raketoplány a v budoucnu dopravit Američany na Měsíc, ještě na samém začátku, opustila NASA částečně oblast laické veřejnosti nic neříkajících a mnohdy těžko zapamatovatelných zkratek a přidělila plánovaným nosným raketám pojmenování. I když pro vlastní realizaci projektu to má nepatrný význam, jako symbol to představuje důležitou etapu.

NASA uskutečnila významný symbolický krok, když oznámila, že vybrala jména pro nové nosné rakety, které budou v budoucnu dopravovat lidskou posádku a technické prostředky na oběžnou dráhu, na Měsíc a možná někdy i k Marsu. Menší nosič určený k vynášení posádky, který byl dřív označován zkratkou CLV [=Crew Launch Vehicle] se od nynějška nazývá Ares 1 a těžký nákladní nosič má jméno Ares 5, které nahradilo zkratku CaLV [=Cargo Launch Vehicle]. Číselné rozlišení raket bylo zvoleno na počest slavných nosičů z éry projektu Apollo (Saturn 1 a Saturn 5).

Konstrukce prvního stupně rakety Ares 1 vychází z urychlovacího stupně na pevné pohonné látky SRB [=Solid Rocket Booster] kosmického raketoplánu Space Shuttle v prodloužené pětisegmentové verzi. Druhý stupeň pohání raketový motor J-2X odvozený z motorů J-2 používaných v 60. a 70. letech minulého století u nosičů Saturn 5 ve druhém a třetím stupni. Motor spaluje směs kapalného vodíku a kyslíku (LH2+LOX). Nosnost rakety Ares 1 má být přibližně 25 t na nízkou oběžnou dráhu LEO [=Low Earth Orbit].

Ares 5 představuje skutečný těžký nosič, který v prvním stupni používá pětici výkonných motorů RS-68 na LH2+LOX, namontovaných pod zvětšenou palivovou nádrží ET [=External Tank] raketoplánu a dvojici pětisegmentových SRB po stranách. Druhý stupeň je osazen stejnými motory J-2X jako Ares 1. Ares 5 má na LEO dopravit náklad o hmotnosti asi 130 t a jeho výška obnáší kolem 110 m. Jeho úkolem je dopravovat do kosmu náklady a komponenty potřebné k letu na Měsíc a na Mars (Pozn. AH: uvedené technické údaje je nutno vzhledem k momentálnímu stavu přípravy nové techniky brát jako informativní a se značnou rezervou).

Výběr jména Ares má značný symbolický význam pro další americký kosmický program. Jak prohlásil Scott Horowitz, bývalý astronaut a nynější administrátor NASA Exploration Systems Mission Directorate: "Je příznačné, že oba nosné prostředky byly pojmenovány Ares, což je pseudonym pro Mars (Pozn. AH: Ares je řecká verze latinského jména Mars a v antické mytologii to bylo jméno boha války). Oceňujeme minulost přidělením číselného označení a zdravíme budoucnost použitím jména, které odpovídá cílům výzkumných misí NASA."

Použití jména Ares je rovněž důležité z toho důvodu, že potvrzuje Mars jako cíl pilotované mise NASA. A symboly mohou mít někdy velkou váhu! Definují další směřování k prozatím nejvelkolepějšímu podniku v historii kosmonautiky.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 1
Poslední: 2006-07-12 11:13:34

Verze pro tisk