DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Muses-CN (nerealizováno)

USA


Miniaturní rover Muses-CN měl být příspěvkem NASA k japonské misi Hayabusa (dříve Muses-C) k asteroidu. Kvůli finančním důvodům byl po jisté době vývoje zrušen.

Prototyp nanoroveru - 800x602x16M (58 kB) Rover (kvůli miniaturním rozměrů zařazen do kategorie nanorover) označovaný jako SSV [=Small Science Vehicle] nebo Muses-CN [=Mu Space Engineering Spacecraft-C, "N" značí NASA] měl být shozen na povrch asteroidu sondou Hayabusa. Měl zjišťovat texturu, složení a morfologii povrchové vrstvy planetky v detailech menších než 1 mm. Dále měl zkoumat plošné heterogenity malých měřítek, vertikální strukturu regolitu a jak je tato poznamenávána činností nanoroveru. Měly být studovány mechanické a tepelné vlastnosti povrchového materiálu. Rover o hmotnosti asi 1.2 kg měl být schopen pojíždět po povrchu, stoupat do svahů a skákat na povrchu asteroidu. Zásobování elektřinou měly zajišťovat sluneční baterie na všech stěnách roveru tak, aby i v případě převrácení v nízkém gravitačním poli měl dostatek energie k zaujmutí správné polohy. Uložení čtyř kol o průměru 60 mm sloužilo k nastavení vhodné polohy přístrojů vzhledem k povrchu. Každé kolo mělo samostatný pohon, rovněž závěsy kol se daly samostatně nastavovat. Získaná data měla být vysílána na mateřskou sondu a přes ni předávána na Zemi. Předpokládaná aktivní životnost na povrchu asteroidu měla být jeden měsíc.

Vědecké vybavení tvořila kamera pracující v několika vlnových pásmech, spektrometr v blízkém infračerveném oboru a rentgenový spektrometr AXS [=Alpha/X-ray Spectrometer]. Činnost vozítka měl řídit palubní počítač na bázi procesoru Intel 8051. Rover měl být do jisté míry, kvůli velké vzdálenosti od Země a časovému zpoždění, autonomní.

Vyvinutý rover se měl uplatnit i v dalších perspektivních misích k asteroidům, kometám, měsícům planet a na Mars.

V listopadu 2000 zrušila NASA svůj příspěvek misi Muses-C ve formě miniaturního roveru z důvodu neúměrného nárůstu nákladů. Prostředky a rozpracovaný materiál byly přesunuty na jiné projekty. Původně se předpokládalo, že Muses-CN bude stát 21 mil. USD.

Fotogalerie

Fotogalerie obsahuje celkem 2 obrázky, nejnovější byl přidán 2003-12-28.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 0

Verze pro tisk

 

Související články