DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Nový pilotovaný prostředek NASA obdržel jméno Orion

(Return to Moon: Aktualita 2006-08-22)

Upraveno podle příspěvku Štěpána Srdečného

V srpnu 2006 došlo k dalšímu symbolickému kroku ve vývoji nových dopravních prostředků NASA. Po období, kdy se pilotovaná kosmická loď musela spokojit s málo atraktivní zkratkou CEV, dostala snáze zapamatovatelné a jistě i poetické jméno Orion.

NASA oznámila, že se nástupce raketoplánu, doposud vedený pod označením CEV [=Crew Exploration Vehicle] bude jmenovat Orion. Orion je nový kosmický dopravní prostředek patřící do technického vybavení programu Constellation {=Souhvězdí}, jehož úkolem je vrátit Spojené státy na Měsíc a později možná i dopravit k Marsu. Orion se tak současně stává hlavním kosmickým zařízením NASA pro lety s lidskou posádkou.

Plánovaný první let s posádkou na palubě je plánován nejpozději na rok 2014 a bude mířit k ISS. První let k Měsíci se očekává nejpozději v roce 2020.

Orion je název jednoho z nejvýraznějších a nejsnáze identifikovatelných souhvězdí na obloze. "Mnohé z jeho hvězd byla využívány k navigaci a s jejich pomocí putovali po mnoho staletí objevitelé k novým světům," řekl v této souvislosti manažer projektu Skip Hatfield.

V červnu NASA oznámila i jména nosných prostředků, které vyvíjí v rámci programu Constellation. Půjde o stavebnicový systém raket. Orion bude na oběžnou dráhu vynášet Ares I a nejvýkonnější raketa, potřebná k letu na Měsíc nese jméno Ares V. Analogické označení měly i rakety Saturn ze slavné éry Apolla.

Orion bude mít na palubě místo až pro šest kosmonautů v případě obsluhy ISS. Pro cesty k Měsíci se počítá s posádkou čtyř osob. Výhledově se také počítá s možností využití jako podpůrné transportní lodi při cestě k Marsu.

Návrh lodi si vypůjčuje to nejlepší z minulých lodí podobného typu, využívá ale značného pokroku v technologiích. V lodi bude použita modernější výpočetní technika, elektronika, systém zabezpečení životních podmínek, motory pro manévrování i tepelná ochrana lodi. Loď bude mít kónický tvar podobný jako měla návratová kapsle mise Apollo. Tento tvar se nejlépe hodí pro bezpečný návrat na Zemi při vysokých rychlostech. Celkově bude loď vážit okolo 25 tun. Uvnitř bude více jak 2.5x více místa něž bylo v minulosti v lodích Apollo. Tento dopravní prostředek umožní cesty na Měsíc, které by měly trvat delší dobu, případně asistovat při výstavbě stálé lunární základy, na níž by se prováděly přípravné práce před cestou na Mars.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 0

Verze pro tisk