DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

GRAIL [=Gravity Recovery and Interior Laboratory]

USA


Projekt GRAIL byl vybrán jako další mise programu Discovery. Má přispět k poznání lunárního gravitačního pole a byl po jistou dobu považován za součást příprav k návratu lidi na Měsíc do roku 2020. Dvojice sond GRAIL [=Gravity Recovery and Interior Laboratory] se má do vesmíru vydat v září 2011.

GRAIL u Měsíce - 1600x899x16M (146 kB) Měsíc byl poměrně dobře prozkoumán kosmickými aparáty v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století a lidskými expedicemi ze stejného období. Stupeň poznání naší přirozené družice odpovídal a byl limitován tehdejší úrovní techniky, momentálním vědeckým a politickým prioritám a samozřejmě i možnostem financování. Jedním ze zajímavých úkazů, který byl již tehdy zaznamenán, byly anomálie, deformující gravitační pole. Vysvětleny byly jako projevy nerovnoměrného rozložení hmoty v tělese Měsíce. Obdržely pojmenování "mascony" [=Mass Concentration] a jsou to patrně pozůstatky obřích těles, které v hojné míře bombardovaly povrch Měsíce v raných fázích vzniku Sluneční soustavy. Zmapovat gravitační pole a na základě toho prozkoumat vnitřní strukturu Měsíce je úkolem projektu GRAIL.

Hlavní vědecké cíle:

  • Stanovit strukturu lunárního nitra od vrchního pláště až po jádro;
  • Zdokonalit znalosti o tepelné evoluci Měsíce.

Podružné vědecké cíle:

  • Rozšířit znalosti vnitřní struktury a tepelné evoluce na ostatní terestrické planety;
  • Snížit riziko budoucích robotických i pilotovaných misí vypracováním globální mapy gravitačního pole, která by eliminovala nejistoty při přesné lunární navigaci a při přistávacích operacích.

Znalosti získané sondami GRAIL dovolí lépe pochopit historii kamenných planet ve vnitřní oblasti solárního systému - Země, Venuše, Marsu a Merkuru. Měsíc, jako nejbližší a nejsnáze dosažitelné těleso s povrchem konzervujícím procesy z dějin Sluneční soustavy, je klíčem k poznání, jak se terestrické planety vyvíjely.

Rekonstrukce vývoje planet vyžaduje také poznání jejich vnitřní struktury. I když se potřebná měření prováděla pomocí řady přístrojů, není ještě možné vytvořit odpovídající model, protože v případě Měsíce dosud chybí spolehlivé údaje o gravitačním poli na odvrácené straně.

Misi GRAIL pro NASA řídí Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA. Hlavním vědeckým pracovníkem PI [=Principal Investigator] byla jmenována Dr. Maria T. Zuber[ová] z Massachusetts Institute of Technology, MA. Dvojici sond GRAIL vyrábí Lockheed Martin Space Systems, Denver, CO.

Plánovaný průběh letu

Datum startu bylo orientačně stanoveno na 2011-09-08. Do vesmíru vynese GRAIL nosná raketa Minotaur V. Dvojice družic bude uvedena na nízkou kruhovou oběžnou dráhu procházející nad póly Měsíce. Rádiová aparatura pracující v pásmu Ka bude měřit okamžitou vzdálenost mezi oběma objekty. Ze změn vzdálenosti bude analyzován účinek gravitačních sil.

Uskutečněné starty

Název COSPAR Start Hodnocení
GRAIL-A 2011-046A 2011-09-10 Plánovaná družice.
GRAIL-B 2011-046B 2011-09-10 Plánovaná družice.

Fotogalerie

Fotogalerie obsahuje celkem 1 obrázek, nejnovější byl přidán 2010-08-01.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 1
Poslední: 2019-06-05 12:07:33

Verze pro tisk

 

Související články