DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY | ||
Opportunity - průběh letuČást 20 - Srpen 2005541. solu (2005-08-01) se podařilo překonat v terénu 25 m a 542. solu dalších 23 m. Cestou k jihu se v dohledu kamer vozítka objevuje stále více vystupujících kamenných lavic. Opportunity je nicméně stále asi 50 m od krajiny, která byla pojmenována "Erebus Highway {=dálnice Erebus}". Jedná se o oblast, na níž se očekávají četné kamenné plochy a kde bude patrně jednodušší navigace. K severnímu okraji kráteru "Erebus" zbývá ještě stále asi 185 až 200 m.
543. solu (2005-08-03) Opportunity
uskutečnila bravurní přesun o 8 m na vrcholek kamenného podloží ve
tvaru kužele. Normálně by taková operace zabrala dva dny, přičemž prvního
dne by proběhl hlavní přesun a druhého dne doladění polohy tak, aby byl
vhodný cíl v dosahu robotické ruky. Tentokrát se technikům podařilo
zkoordinovat pohyby tak, že vše proběhlo v jednom zápřahu.
O konkrétní náplni víkendového solu 544 se nepodařilo získat informace. 546. solu Opportunity nasnímala mozaiku snímků kamerou MI [=Microscopic Imager] umělého zahloubení do kamene a do otvoru byl vložen Mössbauerův spektrometr, jehož měření se protáhlo až do dalšího dne (sol 547). 548. solu robotická ruka vysunula Mössbauerův spektrometr z vývrtu na cílové ploše, pojmenované mezitím "OneScoop" a rover pak podrobně prozkoumal stav vrtací korunky na brusce RAT. Opportunity pak zpět do otvoru zasunula rentgenový spektrometr a rozeběhlo se odečítání dat.
549. solu byl rentgenový spektrometr vysunut z měřící polohy a
kamera s mikroskopem zopakovala sérii snímků vývrtu "OneScoop". Při
předchozím pokusu se totiž nedosáhlo správného kontaktu s povrchem
kamene. Tentokrát dostal manipulátor povel zasunout nástrojovou hlavu o
2 cm dále, tak aby byla jistota, že se dosáhne až na dno otvoru
hlubokého 6 mm. Po zdokumentování vývrtu rover složil ruku do cestovní
polohy a zacouval asi 0.85 m zpět. Z tohoto místa bylo umělé
zahloubení opět vyfotografováno. 550. solu rover krátkou jízdou na vzdálenost přibližně 1.8 m překonal pole plochých kamenů. Řídící tým zamýšlel vykonat podrobnější průzkum geologicky zajímavých skal a potřeboval dostat aspoň dva z kamenů do dosahu robotické ruky.
551. solu (2005-08-11) Opportunity
rozložila mechanickou ruku a na plochém kameni "Arkansas" sejmula mozaiku
mikroskopických snímků. "Arkansas" má půdorysný rozměr pouze asi
2.5 x 3 cm. Mikroskop pak na jednom místě prohlédl i půdu.
Na cíl "Arkansas" se pak zaměřil Mössbauerův spektrometr. 552. solu Opportunity zhotovila mikroskopické snímky půdního vzorku "Reiner Gamma" a rentgenový spektrometr odečítal data z plochého kamene "Arkansas". Soly 553 a 554 byly věnovány dlouhému měření Mössbauerovým spektrometrem na cíli "Arkansas" a odečtu spektra na "Reiner Gamma" přístrojem APXS [=Alpha Particle X-ray Spectrometer]. 555. solu ukončil rover detailní výzkum na kamenném ostrůvku a přesunul se k dalšímu výchozu geologického podloží, které obdrželo přezdívku "Fruit Basket", vzdálenému asi 3 m. 556. a 557. solu se činila robotická ruka na cíli "Lemon Rind". Ploška byla zdokumentována kamerou MI [=Microscopic Imager] v přírodním stavu a potom po očištění vrtačkou RAT. Rover použil dále rentgenový a Mössbauerův spektrometr. 558. solu se manipulátor vozítka zaměřil na jiný cíl, nazvaný "Strawberry". Činnosti takřka kopírovaly operace z předchozích dnů. Vybraná ploška byla vyfotografována mikroskopem, pak byla lehce odvrtána a znovu prohlédnuta. Na cíl "Strawberry" byl pak nasazen rentgenový spektrometr.
Na sol 559 bylo naplánováno použití Mössbauerova spektrometru na kameni
"Lemon Rind". 560. solu nadzvedl rover Mössbauerův spektrometr z místa na cílové plošce "Lemon Rind", která byla předtím mírně očištěna bruskou RAT. Pak se pokusil na stejném místě vyhloubit bruskou mělký otvor. Vzniklé zahloubení bylo zkontrolováno mikroskopem. 561. solu Opportunity složila robotickou ruku a zacouvala asi 0.85 m do místa, ze kterého pořídila snímky předchozího cíle. 562. solu se uskutečnil přesun na vzdálenost přibližně 7 m. Časně zrána 563. solu došlo k neplánovanému resetování palubního počítače. Rover se vypojil a později zásluhou automatické procedury byl opět oživen. Zatímco byl v automatickém režimu zareagoval správně na plánovanou komunikační seanci. Nicméně plánované činnosti pro tento sol se nemohly uskutečnit. Plán 564. solu se podařilo splnit. Na Zemi dorazila diagnostická data určená k detailní analýze, která by měla odhalit příčinu nečekaného chování palubního počítače.
Program pro 565. sol zahrnoval pozorování navigační kamerou. Operace
s infračerveným spektrometrem byly z plánu vyškrtnuty. Technici
věří, že se Opportunity nachází v dobrém stavu, přesto nechtějí
spektrometr Mini-TES používat, dokud se
nevysvětlí předchozí závada na počítači. Soly 566 až 568 byly věnovány technickým prověrkám. Vědecká činnost přes víkend ustoupila zkoumání příčin restartu počítače 563. solu. 569. solu byl dokončen druhý krok plánu rekonvalescence po nedávné anomální události. Rover uskutečnil krátkou jízdu po předem definované trase (tzv. jízda naslepo). Za první krok se považovalo fotografování prostřednictvím panoramatické a navigační kamery 565. solu. Přesun o 6.5 m proběhl naprosto perfektně a proudové zatížení všech kol leželo uvnitř předpokládaných mezí. 570. solu byl poprvé od resetu použit infračervený spektrometr Mini-TES, což měl být krok číslo tři v postupu postupné obnovy všech funkcí roveru. Po probuzení z krátkého odpočinku a prodlevě 15 min Opportunity uskutečnila krátké měření rentgenovým spektrometrem aniž byla rozložena robotická ruka. Jednalo se pouze o jednoduchou zkoušku obvodů řídících spektrometry. Pět minut po zkoušce rentgenového spektrometru vykonal Mini-TES sérii úspěšných měření při nízkých sklonech přístroje. Data byla předána na Zemi.
|
||
|