DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY | |||
|
Opportunity - průběh letuČást 41 - Květen 20071162. solu pořizovala panoramatická kamera barevnou mozaiku snímků trasy, na níž byl zkoušen program D-star. Rovar pak složil manipulátor a odjel přibližně 74 m směrem k mysu "Cape of Good Hope". Opportunity pak znovu rozložila ruku do pracovní polohy a navigační a panoramatickou kamerou zhotovila další záběry terénu. V noci byla opět příležitost vyměnit data se Zemí prostřednictvím sondy Mars Odyssey.
1163. solu fotografovala navigační kamera stopy kol v písku. Rover
pak opět složil ruku a přesunul se o dalších 97 m k "Cape of Good Hope".
Po zaparkování následovala obvyklá přehlídka nového okolí panoramatickou a
navigační kamerou. Navigační kamera navíc sledovala oblačnost. 1164. solu Opportunity složila mechanickou ruku a popojela přibližně 15 m na mys "Cape of Good Hope". Před koncem jízdy a po zastavení pořídila několik snímků kamerami HazCam a nakonec opět robotickou ruku rozložila. Na závěr pracovního dne zhotovila navigační kamera mozaiku 3x1 snímek mysu a další záběry okolního terénu. Sol číslo 1165 začal fotografováním oblohy navigační kamerou. Byla pořízena sekvence snímků s odstupem 2 min, což vytvořilo zrychlený film, na němž byla naděje zachytit vývoj oblačnosti. Přehlídku oblohy zakončila v poledních hodinách panoramatická kamera. Večer byl rover uložen do stavu hlubokého spánku.
Po probuzení 1166. solu byla obnovena prohlídka oblohy panoramatickou
kamerou. Tentýž přístroj pak pořizoval záběry mysu "Cape St. Vincent" Mikroskop
si prohlížel nový cíl, nazvaný "Viva la Rata" dříve než se přistoupí
k plánovanému čištění povrchu vrtačkou RAT. Rover prováděl zkoušku
přiblížení vrtačky k "Viva la Rata" a navigační kamera hledala oblačnost.
Ráno 1167. solu monitorovala Opportunity množství prachu na kamerovém
stožáru a panoramatická kamera pořizovala orientační snímky oblohy. Panoramatická
kamera se pak věnovala fotografování "Cape St. Vincent" s vysokým
rozlišením a navigační kamera se pokoušela zachytit oblaka. 1168. solu Opportunity dokončila ranní přehlídku obzoru panoramatickou kamerou a vrtačka čistila povrch kamene "Viva la Rata". Obroušený povrch byl zkontrolován mikroskopem a analyzován rentgenovým spektrometrem. Rover pak studoval cíl "Rodrigues" infračerveným spektrometrem a panoramatická kamera snímkovala terém před přídí. Navigační kamera pokračovala v lovu na oblaka. 1169. solu snímkovala opět panoramatická kamera oblohu. U infračerveného spektrometru se uskutečnilo ověření změn v přesnosti údajů, ke kterým dochází v průběhu času. Roveru se nepodařilo složit manipulátor, jak bylo naplánováno, protože se opět objevila závada na kloubu číslo 1. Následkem toho se ani neuskutečnila zamýšlená úprava momentální polohy k cíli "Madrid". Opportunity pokračovala snímkováním "Viva la Rata" panoramatickou kamerou a zhotovila další snímky navigační kamerou. Navigační kamera znovu hledala oblačnost.
1170. solu (2007-05-08) pokračovalo navigační
snímkování kamerou NavCam. Robotická ruka byla podrobena diagnostickým zkouškám
a pak byla složena do přepravní polohy. Panoramatická kamera snímkovala "Madrid"
a poté byla ruka opět rozložena. Následovalo další snímkování panoramatickou
a navigační kamerou. Rover skenoval oblohu, na níž hledal oblaka a panoramatická
kamera zkoumala shluk kamenů. 1171. solu fotografovala panoramatická kamera útvary "Madrid" a "Guadarrama". Následně složila manipulátor a vyrazila na cestu k valounu "Pedriza". Plánovaná jízda ale skončila předčasně po překonání pouhých 0.86 m, když levé prostřední kolo zavadilo o kámen. Rover rozložil mechanickou ruku a zhotovil snímky navigační kamerou. Následovalo měření obsahu argonu v atmosféře, které provedl rentgenový spektrometr. Opportunity ještě dále skenovala oblohu navigační kamerou, na níž hledala oblaka. Ráno 1172. solu byla na programu přehlídka situace na obzoru panoramatickou kamerou. Tatáž kamera pak snímkovala cíle "Cercedilla", "Fuenfria" a "Guadarrama". Infračervený spektrometr měřil tepelné emise z objektů "Cercedilla", "Navacerrda" a kontrolně i z kalibračního terče. "Guadarrama" byl opakovaně fotografována kamerou PanCam a navigační kamera se pokusila zachytit oblačnost. Spektrometr Mini-TES několikrát v průběhu dne a noci sledoval stejný vzorek půdy, na němž se měřila tepelná setrvačnost. Toto měření změn teploty v delším časovém období se uskutečnilo na části tmavého terénního pruhu, vystupujícího na severní straně kráteru. Sol číslo 1173 byl zahájen dalším měřením tepelných vlastností marsovské půdy. Opportunity pak složila ruku do přepravní polohy a dokončila plánovaný přesun, který byl před dvěma dny předčasně ukončen. Následně opět manipulátor rozložila a pomocí navigační kamery zdokumentovala terén před přídí a vzadu. Během západu slunce bylo měřeno zaprášení atmosféry a navigační kamera opět pořádala hon na oblaka. Sol číslo 1174 věnovala Opportunity detailnímu proměření oblohy, terénu a vlastního kamerového stožáru infračerveným spektrometrem. Dále se zjišťovalo množství prachu v atmosféře a navigační kamera pokračovala ve fotografování oblačnosti. 1175. sol byl ráno zahájen snímkováním oblohy panoramatickou kamerou. Rover složil manipulátor a mírně zacouval k objektu "Cercedilla" a opět robotickou ruku rozložil. Nová poloha byla zafixována snímky z navigační kamery. Infračervený spektrometr pak postupně měřil tepelné vlastnosti cílů "Cardosillas", "Quintanar", vlastního kalibračního terče a objektů "Machontas" a "Hierro". Situaci na obloze při slunci nízko nad obzorem zachytila na orientačních snímcích panoramatická kamera. 1176. solu pátrala zrána navigační kamera po oblačnosti a mikroskop na robotické ruce pořizoval stereoskopické snímky na místě "Penota" nacházející se na útvaru "Cercedilla". Na cíl "Penota" byl následně přiložen rentgenový spektrometr APXS. Mezitím sledoval infračervený spektrometr objekt "Hierro" a navigační kamera dokončovala přehlídku okolí. Snímky měly posloužit jako podkladový materiál pro další sérii infračervených spekter. Infračervený spektrometr poté studoval cíle "Matabueyes", "Morcuera" a "Somosierra". Pak konečně přišla řada na zahájení sběru dat z "Penoty" rentgenovým spektrometrem.
1177. solu (2007-05-17) byl nejprve monitorován
prach usazený na kamerovém stožáru. Bruska RAT pak provedla operaci "vyhledej
a očisti" a navigační kamera pokračovala v prohlídce okolí. Panoramatická
kamera snímkovala objekty "Mataueyes", "Morcuera", "Carpetanos", "Somosierra"
a "Pedriza". Následujícího rána měl program pokračovat orientačním snímkování
oblohy panoramatickou kamerou. O průběhu solů číslo 1178 až 1193 nevydala NASA obvyklé informace. FotogalerieFotogalerie obsahuje celkem 89 obrázků, nejnovější byl přidán 2007-02-25. Reakce čtenářů (číst/přidat)
Počet reakcí: 0 Verze pro tisk
|
||
|