DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Opportunity - průběh letu

Zpět na hlavní článek

Část 43 - Červenec 2007

Předchozí průběh letu

Během solů číslo 1220 až 1222 se kromě monitorování prachu v ovzduší a rádiových spojení nekonala žádná další činnost a rover šetřil elektrickou energii.

1223. solu se technici pokusili znovu rozpohybovat kloub robotické ruky, který zůstal před časem v zablokované poloze. Opportunity připravila do pracovní pozice mikroskop a roztáhla ruku. Akce byla potvrzena na snímcích navigační kamery. Pak se na mikroskopu uzavřel ochranný prachový kryt a situace byla znovu zhodnocena na snímku navigační kamery. Nakonec se uskutečnily diagnostické testy, které potvrdily, že závada byla odstraněna.

Soly 1224 a 1225 byly opět věnovány jen sledování prašnosti a rádiovému kontaktu s řídícím střediskem.
Hodnota tau dosáhla 1225. solu zatím nejvyšší hodnoty 4.12. Těmto světelným podmínkám odpovídala výroba elektrické energie přibližně 280 Wh/sol. Pokud by se tau dále zvýšilo na 5.0, rover by měl k dispozici pouze 150 Wh/sol a nezbývalo by než rušit rádiové relace, aby se ušetřilo aspoň trochu energie a aby se akumulátory nestihly úplně vybít.
Stav počítadla překonané vzdálenosti ukazoval na konci 1225. solu hodnotu 11424.67 m.
Pokud by se prach usadil, bylo plánováno popojet s vozítkem ještě asi 30 m jižněji podél hrany "Duck Bay" na místo, odkud by byl následně zahájen sestup do kráteru.

Na další obvyklé zprávy si museli čtenáři počkat celý další měsíc. Opportunity vzdorovala důsledkům obrovské prachové bouře, která hrozila dokonce vyřazením vozítka z provozu. Denní úprodukce energie ze solárních článků poklesla až k hodnotě 130 Wh/sol, což je naprosté minimum pro pouhé přežití. Všechny činnosti byly prakticky zastaveny, rádiové relace zredukovány a řídící tým s obavami čekal, jestli se situace na Marsu obrátí k lepšímu, nebo bude nutné přijmout porážku a drahocenný stroj, který už stejně mnohonásobně překonal i ty nejoptimističtější odhady životnosti, definitivně odepsat.
Podrobnější informace z tohoto kritického období jsou zaznamenány v sekci Horké novinky z července a srpna 2007.

Po dlouhých týdnech nejistoty se situace kolem Opportunity přece jen začala zlepšovat. Zpráva o činnosti roveru v obvyklé formě palubního deníku se na internetových stránkách NASA objevila ale až koncem srpna. Soly číslo 1226 až 1255 zůstaly nicméně nezdokumentovány.

Na konci týdne ohraničeném soly číslo 1256 a 1265 bylo konstatováno, že Opportunity zůstává v provozuschopném stavu a nachází se stále poblíž okraje kráteru "Victoria". Kvůli přetrvávajícímu nedostatku elektrické energie pokračovaly pouze energeticky nenáročné operace a plány byly sestavovány společně na tři až čtyři dny.
Opacita atmosféry (tau) se stabilizovala na hodnotě přibližně 3.7, což dovolovalo solárním panelům vyrobit denně 230 až 240 Wh. Bylo proto rozhodnuto počínaje příštím týdnem se vrátit k normálnímu systému denního plánování.
Rover podnikal činnosti, které technici označili jako nouzový vědecký program (runout science). Zahrnoval měření hodnoty tau pomocí snímků oblohy panoramatickou a navigační kamerou, sledování oblačnosti navigační kamerou, snímkování skalnatého terénu poblíž stanoviště roveru a fotografování krajiny předními a zadními kamerami HazCam. Dále byla orientačně dokumentována situace na obloze, monitorován prach usazený na kamerovém stožáru a sledovány byly tepelné emise infračerveným spektrometrem.

Následující průběh letu

Fotogalerie

Fotogalerie obsahuje celkem 89 obrázků, nejnovější byl přidán 2007-02-25.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 0

Verze pro tisk

 

Související články