DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY | ||
Opportunity - průběh letuČást 28 - Duben 2006778. solu (2006-04-02) Opportunity popojela 25.3 m. Po skončení přesunu byla nová poloha zdokumentována navigační a panoramatickou kamerou. Rover se navíc věnoval atmosférickým výzkumům. 779. solu se za pomocí panoramatické kamery vybavené 13 barevnými filtry prozkoumalo nejbližší okolí. Infračervený spektrometr pozoroval oblohu a povrch terénu. 780. solu zdolal rover dalších 58.4 m. Již tradičně následovalo snímkování okolí navigační a panoramatickou kamerou a atmosférické měření. 781. solu zůstalo za vozítkem dalších 32 m. Následný program byl totožný s předchozími soly, tzn. fotografování terénu a sledování oblohy.
Dalších 45 m zdolala Opportunity 782. solu. Není jistě překvapením,
že se po zaparkování fotografovalo a prohlížela obloha.
Soly 783 a 784 (2006-04-07 a
2006-04-08) byly určeny pro dálkové pozorování
vybraných cílů. Další týden nastaly pro Opportunity opět tzv. "restricted sols", tedy dny, kdy se s ohledem na načasování průletů retranslační družice daly plánovat přesuny jen každý druhý sol. 785. solu popojel rover 58.9 m směrem na jih. Po zaparkování se objektivy panoramatické a navigační kamery zaměřily na terén ve směru další předpokládané jízdy. Během podvečerního průletu spojovací družice 2001 Mars Odyssey byl na programu kromě výměny dat s pozemním řídícím střediskem rovněž vědecký výzkum atmosféry. Aktivity 786. solu zahrnovaly systematický průzkum terénu panoramatickou kamerou, dokumentaci stavu zaprášení permanentních magnetů a obhlídku krajiny navigační kamerou, která se zaměřila na místa, kterými vozítko přijelo. Terén a oblohu sledoval infračervený spektrometr. 787. solu se nejprve uskutečnilo pozorování geologického podloží panoramatickou kamerou. Pak se rover přesunul o dalších 7.5 m na vrcholek písečné duny. Na novém stanovišti se pokračovalo s fotografováním a pozorováním atmosféry. Večer proběhla plánovaná rádiová seance. 788. solu pořizovala navigační kamera mozaiku snímků ve zpětném směru. Panoramatická kamera kontrolovala průzračnost atmosféry a systematicky prohlížela terén. V odpoledních hodinách byla na pořadu měření tepelných emisí povrchu planety a oblohy infračerveným spektrometrem Mini-TES.
Během jízdy 789. solu (2006-04-13) se
podařilo překonat 16.8 m. Za týden se zvětšil stav počitadla ujeté
vzdálenosti o 83.2 m. Kvůli rozlehlé pískové duně se trasa odchýlila
více k jihovýchodu. Na 790. sol bylo naplánováno především necílené dálkové pozorování. 791. solu se byla v činnosti robotická ruka. Přichystaná vědecká práce vyžadovala použití mikroskopu a brusky RAT. Rover se pak pokusil o krátké měření rentgenovým spektrometrem, kvůli chybě v sekvenci povelů se ale akce nezdařila. 792. solu popojela Opportunity o 35 m. Cesta vedla přes kamenné podloží a několik přesypů. Kvůli pokračujícímu nepříznivému stavu v rádiovém spojení, musel rover 793. solu zůstat na místě a provádět necílený dálkový výzkum. Období tzv. "restricted sols" by mělo skončit až příští týden.
794. solu se podařilo překonat dalších 30 m směrem ke kráteru "Victoria". Odpočinkový 795. sol byl opět ve znamení necíleného dálkového pozorování. Po úvodním fotografování cíle "Fort Leavenworth" naplánoval řídící tým 796. solu další přesun v délce 27 m mělkým údolím, na jehož obou koncích se nacházely pískové hřebínky. Jízda skončila již po 2 m, nicméně snímkování před začátkem pohybu a na jeho konci se uskutečnilo podle plánu. 797. solu (2006-04-21) Opportunity podnikala necílené dálkové pozorování, systematicky snímkovala terén panoramatickou kamerou a měřila tepelné emise infračerveným spektrometrem. 798. solu bylo dálkové pozorování ukončeno. Panoramatická kamera se zaměřila na cíle pojmenované "Junction City", "Chetopa", "Coffeyville" a "Salina". Infračervený spektrometr dostal povel prozkoumat "Junction City" a "Salinu". 799. solu se uskutečnil dlouhý přejezd. Opportunity zdolala vzdálenost přibližně 44 m. Jubilejního 800. solu (2006-04-24) podnikl rover další dlouhý přesun v délce 33.5 m. Cesta vedla přes několik malých hřebínků a po kamenném povrchu. Po obvyklé fotografické dokumentaci okolí současného stanoviště vyrazilo vozítko 801. solu na další cestu. Na ní muselo překonat řadu mělkých brázd a nízkých terénních hřebenů. Bezpečnost jízdy kontroloval automat, který vyhodnocoval prokluzování kol.
802. solu měl rover za úkol přiblížit se k nadějnému skalnatému
útvaru, který měl být následně o víkendu prozkoumán nástroji na robotické
ruce. K tomu bylo nutno překonat 13.8 m. Kamenné podloží, k němuž se rover včera přiblížil na dosah, se ukázal jako nevhodný na geologický průzkum. Jeho povrch byl rozpraskaný na drobné kousky. Technici proto naplánovali na 803. sol krátký osmimetrový přesun k náhradnímu cíli. Zpráva o průběhu jízdy dorazila na Zemi až 2006-04-28. 804. sol byl prvním dnem rozborů na výchozu kamenného podloží, pojmenovaného mezitím "Brookville". Rover rozložil robotickou ruku a nejprve pořídil sérii snímků mikroskopem. Povrch kamene byl poté očištěn bruskou RAT a v odpoledních hodinách se uskutečnilo měření Mössbauerovým spektrometrem. V průběhu odpolední rádiové relace s družicí Mars Odyssey pozoroval infračervený spektrometr Mini-TES cíl nazvaný "Great Bend". 805. solu rover uskutečnil dálková pozorování a na skalisko přiložil rentgenový spektrometr. Sběr dat byl zahájen až poté, co ráno zdokumentoval "Gila Bend" panoramatickou kamerou se 13 barevnými filtry.
|
||
|