DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY | ||
Opportunity - průběh letuČást 31 - Červenec 2006Plán 866. solu (2006-07-01) předpokládal pravidelné měření tau panoramatickou kamerou a tepelného vyzařování spektrometrem Mini-TES. 867. solu pokračovala atmosférická měření zjišťováním opacity (hodnota tau) na základě snímků panoramatické kamery. Panoramatická kamera poté fotografovala cíl pojmenovaný "Austin". Infračervený spektrometr studoval tepelné vyzařování oblohy a terénu a následně se zaměřil na cíl "McKinney". Panoramatická kamera měla spoustu práce 868. solu. Pořizovala obrazovou dokumentaci objektů "McKInney", "Baxter Springs" a "Fort Gibson". "McKinney byl předmětem zájmu i spektrometru Mini-TES. Infračervený spektrometr kromě toho měřil emise oblohy a terénu a kalibračních terčů na palubě roveru. Těsně před rádiovou relací s družicí Mars Odyssey měřila panoramatická kamera opacitu atmosféry. I tento týden tvořil podstatnou část rádiových spojení přenos nového letového softwaru na Mars. Kromě vědeckých činností se ještě zrána uskutečnila zkouška přesnosti nastavení servopohonu infračerveného spektrometru, řídícího náklon přístroje. 869. solu opět Opportunity vyrazila na cestu. Ráno nejprve panoramatickou kamerou zkontrolovala stupeň znečištění atmosféry, pak složila robotickou ruku IDD a zahájila přesun. Po jízdě, jehož délku JPL opět neuvedla, byl manipulátor IDD opět rozložen a panoramatická a navigační kamera zhotovily orientační snímky. Spektrometr Mini-TES studoval oblohu a terén.
870. solu (2006-07-05) se v podstatě
opakoval předchozí program. Stručně řečeno: měření opacity, složení ruky,
jízda, rozložení ruky, fotografování a měření infračerveným spektrometrem.
Servopohon přístroje Mini-TES absolvoval další
zkoušku přesnosti zaměření ve vertikálním směru. Na začátku solu číslo 871 prováděla panoramatická kamera intenzivní systematický průzkum terénu. Po změření opacity pak již třetí den v řadě vozítko zahájilo další cestu. Po zaparkování byla nová poloha zdokumentována navigační kamerou a panoramatická kamera se znovu věnovala stanovení tau atmosféry. Oblohu a terén proměřil i infračervený spektrometr. Časně ráno byla použita panoramatická kamera ke stanovení jasnosti západní oblohy. Odpoledne se uskutečnil další test servopohonu spektrometru Mini-TES. 872. solu prováděla Opportunity cílená dálková pozorování panoramatickou kamerou a poté se věnovala komunikaci s družicí 2001 Mars Odyssey. Infračervený spektrometr uskutečnil měření tepelných emisí půdy a oblohy. 873. solu se rover pokusil překonat prachový hřeben na jihovýchodě. Tímto směrem měla pokračovat jízda ke kráteru "Beagle". Pohyb byl předčasně ukončen kvůli nesnázím při pohybu. V dalším se Opportunity zabývala kontrolou usazování prachu na konstrukci pomocí panoramatické kamery (prohlédla si příď i záď). Na programu bylo též sledování atmosféry, mj. měření emisí půdy a oblohy spektrometrem Mini-TES. Infračervený spektrometr rovněž absolvoval kalibrační proceduru. 874. solu nejprve prohlédla panoramatická kamera okolí, krajinu pak prozkoumala navigační kamera. Na základě snímků byla vybrány cíle pro zaměření infračerveného spektrometru. Mini-TES standardním způsobem zkontroloval stav oblohy a terénu. Orientační snímky oblohy s omezeným počtem obrazových bodů pořídila kamera PanCam. 875. solu rover úspěšně zacouval od duny, která mu před dvěma dny nedovolila přejezd. Prokluz tehdy činil přibližně 80%. Panoramatická kamera a infračervený spektrometr si prohlédly vzdálený kámen, který je pravděpodobně meteoritem. Stejné přístroje pak pokračovaly v obvyklém měření oblohy a půdy.
876. solu popojela Opportunity jihozápadním směrem k asi 15 m
vzdálenému okraji terénní vlny. Na tomto místě se nacházel kamenný ostrůvek,
který se nabízel k průzkumu. Mohl se stát eventuelně i vhodnou dlažbou,
na které by mohla pokračovat jízda ke kráteru "Beagle". Navigační kamery
vozítka pátraly po oblačnosti a Mini-TES měřil
vyzařování půdy a oblohy.
877. solu (2006-07-12) popojel rover
dalších 25 m po kamenném podloží směrem ke kráteru "Beagle". Na konci
přesunu provedl zběžné stanovení aktuální polohy. Ke kráteru, který je
nejbližším cílem, zbývalo ještě asi 140 m. Tohoto dne se přístroje
Opportunity podílely na společném měření s evropskou sondou
Mars Express. Dále se uskutečnilo dálkové
pozorování panoramatickou kamerou a infračerveným spektrometrem. Dalších 25 m nechal ze sebou rover 878. solu. Opportunity kromě toho za úsvitu a pak během přeletu sondy Mars Odyssey prováděla pozorování oblohy a terénu. Panoramatická kamera fotografovala terén před vozítkem, aby mohly být vybrány vhodné cíle pro plánovaný víkendový vědecký průzkum nástroji na robotické ruce.
879. solu se Opportunity věnovala průzkumu půdního vzorku "Westport".
Cíl, kde nejsou pozorovány obvyklé hematitové kuličky ("borůvky"), byl
fotografován panoramatickou kamerou, mikroskopem a nakonec byla snímána
data rentgenovým spektrometrem APXS [=Alpha Particle X-ray
Spectrometer]. Panoramatická kamera rovněž pozorovala zeminu narušenou koly
roveru na místě pojmenovaném "Dallas". Půda v tomto prostoru má pravděpodobně
podobný charakter jako na políčku studovaném kontaktními přístroji. Panoramatická
kamera se pak zaměřila na objekt "Waco", což je vyvýšené skalnaté podloží, které
by mohlo být pozůstatkem kráteru. 880. solu pořídila kamera MI [=Microscopic Imager] obrázky neporušené zeminy na místě "Fort Graham" a Mössbauerův spektrometr mezitím dokončoval výzkum plochy "Westport". Infračervený spektrometr Mini-TES pozoroval blok materiálu "Preston", který byl patrně vyvržen z kráteru. Kamera PanCam měřila stupeň čistoty ovzduší. Byla instalována část nového letového softwaru. Měření Mössbauerovým spektrometrem cíle "Westport" se protáhlo až do solu číslo 881. Panoramatická kamera snímkovala přes sadu 13 filtrů objekt "Preston" a dalšího kandidáta na vyvržený materiál pojmenovaného "Red Rock". Spektrometr Mini-TES měřil teplotní profil atmosféry těsně nad terénem. Tentýž přístroj pak měřil infračervené emise objektu "Dallas". 882. solu byla plánovaně mimo provoz sledovací síť DSN. Většina dat proto zůstala uložena v paměti roveru. Opportunity se tohoto dne věnovala běžné činnosti spočívající ve fotografování prostoru za vozítkem, sledování prašnosti, pořizování orientačních snímků oblohy a měření průzračnosti atmosféry. 883. solu byla na programu další jízda. Nejprve ale panoramatická kamera zdokumentovala "Fort Graham" a pás terénních vln. Mini-TES proměřil profil atmosféry v ranních hodinách. Následný přesun ve stále stejném jižním směru obnášel asi 37 m.
884. solu rover popojel o dalších 40 m. Navigační kamera se zaměřila
na "Jesse Chisholm", což je tmavá vyvýšenina ve vzdálenosti asi 35 m
od stanoviště vozítka zaujatého 883. solu. Infračervený spektrometr provedl
obhlídku okolí. Terén kolem vozítka byl zdokumentován také snímky z panoramatické
kamery. 885. solu (2006-07-21) popojel rover krátce dozadu a dopředu, aby načechral povrchový materiál a mohl prozkoumat hlubší vrstvy zeminy. Pak byl převelen k vyvýšenině "Jesse Chisholm", která se jeví jako další vhodný cíl k detailnímu výzkumu kontaktními přístroji. 886. solu pořizoval mikroskop MI [=Microscopic Imager] snímky cíle "Joseph McCoy". Na stejném místě prováděl měření rentgenový spektrometr. Vědecká měření solu doplnilo ranní zkrácené pozorování oblohy a terénu spektrometrem Mini-TES. Během odpolední rádiové relace s družicí 2001 Mars Odyssey měřil rover znovu tepelné emise oblohy a terénu. Panoramatická kamera fotografovala přes 13 různých filtrů terénní útvar "Jesse Chisholm". 887. solu byl "Joseph McCoy" studován Mössbauerovým spektrometrem. Panoramatická kamera snímkovala "Sand Sheet" ve směru dalšího předpokládaného postupu ke kráteru "Beagle". Ráno se uskutečnilo pátrání po oblačnosti a probíhala atmosférická měření. 888. solu pokračovalo snímání spektra Mössbauerovým přístrojem na cíli "Joseph McCoy". Infračervený spektrometr se soustředil na útvar "Jesse Chisholm". Rover zkontroloval oblohu, jestli se na ní nevyskytují oblaky a prováděl atmosférická pozorování. 889. solu Opportunity restartovala Mössbauerův spektrometr, infračerveným spektrometrem proměřila sedm bodů na obloze a na povrchu a navigační kamerou pátrala po oblačnosti. 890. solu byl Mössbauerův spektrometr znovu v činnosti. Dvě místa na povrchu byla sledována spektrometrem Mini-TES. Měření Mössbauerovým přístrojem byla posléze ukončena a před okamžikem navázání spojení s retranslační družicí Mars Odyssey byl do pracovní polohy přesunut rentgenový spektrometr. Rover zahájil sběr dat rentgenovým spektrometrem na cíli "Ignatius". Na současném místě získal rover data z 41 hodin měření Mössbauerovým spektrometrem a ze 7 hodin činnosti rentgenového spektrometru.
891. solu zacouval rover o 1.5 m a pak levým předním kolem prohrabal
zeminu. Kamera pak zdokumentovala momentální polohu vozítka, dokončila barevný
obrázek robotického ramene a načechrané půdy. Pak rover vyrazil na cestu
dlouhou 55 m směrem ke kráteru "Beagle". Závěrečné snímkování zahrnovalo
mozaiku obrázků panoramatickou a navigační kamerou terénu za vozítkem a
ve směru dalšího postupu.
Plán na 892. sol (2006-07-28) předpokládal
zaměření navigační kamery na kalibrační terč a fotografování oblohy spojené
s pátráním po oblačnosti. Pomocí infračerveného spektrometru se měl
stanovit profil teplotního pole těsně u povrchu terénu.
893. solu (2006-07-29) se rover věnoval
průzkumu kamenného vzorku "Baltra". Nejprve byl zdokumentován v původním
stavu mikroskopem MI. Pak nastoupila vrtačka RAT a do povrchu kamene vyhloubila
jamku o hloubce 3 mm. Před a po skončení vrtacích prací byly fotograficky
zdokumentovány permanentní magnety nacházející se poblíž pracovního nástroje.
Poté, co Opportunity absolvovala komunikační relaci s družicí Mars Odyssey,
zahájila studium kamene rentgenovým spektrometrem. Kromě toho se věnovala
pozorování oblohy a terénu spektrometrem Mini-TES.
V pozdních večerních hodinách (v 23:13 místního času) byl rentgenový
spektrometr vypojen a rover přešel do krátkého hlubokého spánku. 894. solu pořídil mikroskop MI stereoskopické záběry cíle "Baltra" ve stavu po odbroušení části povrchu. Dvanáct následujících hodin bylo věnováno sběru dat z obnaženého povrchu prostřednictvím Mössbauerova spektrometru. Opportunity pořizovala dále snímky okraje kráteru "Beagle" panoramatickou kamerou. Dokumentována byla i přechodová oblast kolem kráteru, která obdržela pojmenování "Española". 895. solu získala panoramatická kamera záběry plochého kamene "Bartolomé". Mössbauerův spektrometr pokračoval v průzkumu cíle "Baltra". Opportunity dokončila velice dlouhý průzkum zaprášení atmosféry panoramatickou kamerou, známé jako zjišťování hodnoty tau a navázala na studium tepelných emisí oblohy a terénu infračerveným spektrometrem. Na noc přešel rover do módu hlubokého spánku, aby ušetřil elektrickou energii.
|
||
|