DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Spirit - průběh letu

Zpět na hlavní článek

Část 12 - Listopad 2004

Předchozí průběh letu

Začátkem listopadu dovršil Spirit 300 dní (solů) na povrchu Marsu. Předtím ještě mezi soly 292 až 298 ukončil studium kamene "Uchben" a přesunul se asi 2 m západně k dalšímu kameni pojmenovanému "Lutefisk".

Kámen "Lutefisk" byl prozkoumán mezi soly 299 až 303. "Lutefisk" upoutal vědce zajímavou hrudkovitou strukturou. O jeho chemickém složení bude známo více, až dorazí na Zemi výsledky rozborů rentgenovým a Mössbauerovým spektrometrem.

Astronomický vrchol zimy má již vozítko za sebou a blíží se jaro. Slunce přesto zůstává ještě příliš nízko nad obzorem a rover musí vybírat takovou trasu, aby fotovoltaické články zůstávaly co nejvíce natočeny severně a sbíraly maximum slunečních paprsků. Jízda tudíž není zcela jednoduchá, navíc je třeba započítat potíže, které přináší kamenitý terén.
Na Spiritu přibývají závady, které ale zatím nejsou takového charakteru, aby znemožnily pohyb a omezily vědecký výzkum. Jednou ze závad je ovládání elektrických "brzd" na pravém předním a levém zadním kole. Porucha se objevila poprvé před několika týdny. Brzdy se patrně odmítají vypnout během jízdy. Možnou příčinou je vytvoření izolační vrstvy na kontaktech elektronického relé, které signalizují vypnutí brzd. Technici se prozatím rozhodli tento varovný signál ignorovat a spoléhají na to, že se jedná jen o chybnou funkci čidla. Pokud se mýlí, je v záloze ještě pojistka, která by měla pohon ochránit. V obou případech se schopnost pohybu omezí jen nepatrně.
Druhou poruchou, se kterou se musí řídící skupina vyrovnat a která je stará jen několik solů, je problém se zemněním mezi šasi vozítka a elektrickými kabely. Závada se objevila přesně v okamžiku, kdy technici ověřovali funkci rozkládacího mechanismu na robotické ruce. Během inspekce byl vydán povel na otočení jednoho z kloubů ruky do polohy, kde předtím nebyla. Zmíněný kloub číslo 5 natáčí přístroje ruky do pracovní polohy. Při pohybu patrně došlo k elektrickému zkratu, není vyloučeno ale, že se jedná jen o náhodnou souvislost. Prozatím bylo rozhodnuto u obou roverů na Marsu nepoužívat zmíněnou extrémní polohu kloubu číslo 5. Na práci roveru závada prozatím nemá zvláštní vliv, stejně jako v předchozím případě se může jednat jen o chybnou signalizaci, ale mohla by také znamenat, že rover ztratil jednu z ochran proti budoucím zkratům, které nikdy nelze vyloučit.
Současné stanoviště Spiritu se nachází přibližně o 40 m výše a 2700 m daleko od místa přistání. V dalších dnech se plánuje postup k lokalitě "Machu Picchu".

Panorama ze 313 solu - 3000x399x16M (154 kB) Během 19 solů, které byly završeny 2004-12-01 (sol 325) pokračoval Spirit ve výzkumu pahorkatiny nazvané neoficiálně "Columbia Hills". Rover dosáhl polohy severovýchodně od hřebene "Machu Picchu" a začal jízdu přes 200 m široké ploché sedlo.
Množství elektrické energie, které spotřebovává motor předního pravého kola, dělá technikům stále starosti, i když se v posledních dnech mírně snížilo. Aby se zmenšilo namáhání kola, pokračuje po většinu času jízda pozpátku s taženým "nemocným" kolem. Takto se rover pohybuje přibližně 90% času.
Mezi soly 306 a 325 Spirit dokončil další panorama, prozkoumal nové kamenné cíle "Corn", "Cocomama" a "Butter" vědeckými přístroji a pokračoval v jízdě východním směrem mezi stanovištěm "West Spur" a místem, kde se terén začíná zvedat k vrcholku kopce "Husband Hill".
Spirit úspěšně překonal 80 m a celkově má na svém kontě už 3.82 km.

Následující průběh letu

Fotogalerie

Fotogalerie obsahuje celkem 89 obrázků, nejnovější byl přidán 2006-07-16.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 0

Verze pro tisk

 

Související články