DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY | |||
|
Spirit - průběh letuČást 39 - Únor 20071096. solu (2007-02-01) se rover opět nepatrně přesunul k objektu, který má být cílem vědeckého výzkumu nástroji na robotické ruce. Po zaparkování byla nová poloha zdokumentována snímky navigační kamery. Tatáž kamera skenovala oblohu, kde pátrala po oblačnosti. Orientační snímky oblohy pořizovala i panoramatická kamera 1097. solu použil Spirit infračervený spektrometr Mini-TES a shromažďoval data o tepelném vyzařování z půdního vzorku "Tyrone" a z kamene "Korolev". Pomocí mechanické ruky přiložil na světlé pískové pole "Mount Darwin" rentgenový spektrometr a zahájil sběr dat. Místo "Tyrone" bylo rovněž snímkováno panoramatickou kamerou. 1098. solu pokračovalo studium "Tyrone" infračerveným spektrometrem a v místě "Mount Darwin" analýza půdy rentgenovým spektrometrem APXS. 1099. solu došlo k výměně nástrojů na konci robotické ruky a vzorek "Mount Darwin" snímkovala kamera spojená s mikroskopem. Infračervený spektrometr skenoval cíl "Russkaya" a panoramatická kamera pokračovala ve fotografování plochy "Tyrone". 1100. solu studoval vzorek "Mount Darwin" poslední kontaktní přístroj, Mössbauerův spektrometr. Spektrometr Mini-TES opakoval měření emisí z půdního pole "Tyrone". Panoramatická kamera pozorovala zvlněný tvar v prachu nazvaný "Hermite" a vzdálené dunové pole "El Dorado". 1101. solu dokumentoval mikroskop oblázek ve stopě roveru, který dostal jméno "Punta Arenas". Panoramatická kamera snímkovala "Tyrone". Infračervený spektrometr se zaměřil na vzdálený vrcholek kopce "McCool Hill". Kamera PanCam rovněž dokumentovala cíle "Mount Darwin" a "Punta Arenas".
Kopec "McCool Hill" byl snímkován 1102. solu panoramatickou kamerou.
Pak se Spirit otočil, aby mohl zahájit jízdu (pozpátku) směrem ke kruhovému
útvaru "Home Plate". Na základě snímků slunce byla provedena revize momentální
polohy vozítka.
1103. solu (2007-02-08) dostal Spirit za
úkol pořídit snímky "Tyrone Vista", což měl být celkový obraz narušeného
pole "Tyrone" a okolního terénu, a popojet směrem ke kameni "Montalva". Cílem
bylo se vzdálit asi o 8 m. 1104. solu (2007-02-10) došlo k teplému restartu palubního počítače a rover přešel následně do bezpečnostního módu. Veškeré činnosti plánované na víkend byly zrušeny a Spirit očekával instrukce ze Země. Stejná anomálie potkala rover již potřetí (dvojče Opportunity ji zažilo zatím dvakrát). Příčiny a podmínky, kdy k restartu dochází, jsou již dobře prozkoumané. 1105. a 1106. solu zůstal Spirit v bezpečnostním módu. 1107. solu byly vyslány z řídícího střediska příslušné instrukce a rover obnovil normální činnost. Úkolem dne byl přesun k obnažené skále "Bellingshausen", která se nachází na cestě k "Home Plate". Technici se již naučili perfektně manévrovat s vozítkem, které se pohybuje jen s pěti fungujícími koly, a zaparkovali před cílem s centimetrovou přesností.
1108. solu fotografovala panoramatická kamera skalisko "Bellingshausen"
a navigační kamera pořizovala sérii snímků oblohy, na níž pátrala po oblačnosti.
1109. solu se rover otočil a přesunul se ke kameni "Fabian". Z nového
stanoviště prováděla navigační kamera snímkování okolního terénu. Obrázky
pořizovala i panoramatická kamera.
1110. solu byl v plánu tzv. "rover tai-chi", což je procedura
zahrnující snímkování kontaktního prstence Mössbauerova spektrometru předními
kamerami identifikace překážek HazCam před tím, než bude nástroj přiložen
na zkoumaný cíl. Panoramatická kamera snímkovala výchoz "Bellingshausen". 1111. sol byl určen k měření tepelných emisí cílů "Amhor", "Bantoom", "Dusor", "Ghasta" a "Gooli" infračerveným spektrometrem Mini-TES. 1112. solu (2007-02-18) bylo v plánu další měření infračerveným spektrometrem, tentokrát na objektech "Horz", "Hastor" a "Invak".
1113. solu fotografovaly panoramatické kamery hrbolatý kámen "Fabien"
a další cíle "Kadabra" a "Kaol" v plném barevném spektru, přičemž byla
použita kompletní sada 13 barevných filtrů.
1114. solu rover opatrně zacouval, otočil se a popojel o 8.61 m
směrem k plošině "Home Plate". Pak pátral po prachových vírech. Používal
k tomu speciální programové vybavení WATCH.
1115. solu pokračovalo snímkování okolí v rámci sledování prachových
vírů a fotografování oblohy, na níž navigační kamery hledaly oblačnost. Dalších 8 m k plošině "Home Plate" překonal Spirit 1116. solu. Po zaparkování zkontrolovaly kamery terén v západním a severním směru a infračervený spektrometr pozoroval půdní vzorek "Kabal". 1117. solu (2007-02-23) studovala panoramatická kamera terén před přídí v maximálním možném rozsahu spekter. 1118. solu se Spirit zabýval fotografováním kamenných výchozů "Dorothy Kamenshek" a "Olive Little" panoramatickou kamerou. Kamera pořizovala dále záběry plošiny "Home Plate". Infračervený spektrometr měřil tepelné vlastnosti útvaru "Olive Little" a cílů "Kamtol" a "Korvas". 1119. solu popojel rover o 7.94 m směrem k "Home Plate". Po zastavení pořídila navigační kamera snímky okolí a pak se pokoušela zachytit prachové víry. Kromě toho se uskutečnilo měření atmosférického prachu. 1120. solu pátral Spirit po oblačnosti, přičemž se postupovalo podle nové počítačové sekvence WATCH. 1121. solu získala panoramatická kamera další snímky "Home Plate" a pak se rover přesunul o 14.24 m. Na závěr jízdy bylo nutno pořídit navigační snímky kamerou NavCam. Denní program doplnilo pozorování obzoru panoramatickou kamerou a pátrání po oblacích programem WATCH. 1122. solu proběhlo měření obsahu argonu v atmosféře rentgenovým spektroskopem. Dalším úkolem bylo monitorování atmosférického prachu. FotogalerieFotogalerie obsahuje celkem 89 obrázků, nejnovější byl přidán 2006-07-16. Reakce čtenářů (číst/přidat)
Počet reakcí: 0 Verze pro tisk
|
||
|