DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY | |||
|
Spirit - průběh letuČást 49 - Prosinec 2007
1391. solu se opět o něco přiblížilo parkovací místo pro nastávající zimu.
Spirit opatrně popojel a navigační kamerou zachytil novou situaci v okolí.
Navigační kamera pak byla použita na změření opacity atmosféry. Panoramatická kamera pořídila mozaiku několika snímků a monitorovala prach usazený na stožáru. Ani 1392. solu Spirit nezůstal na stejném místě. Na konci přesunu následovaly povinné orientační snímky navigační kamerou, která navíc zhotovila mozaiku snímků ze zadního směru. 1393. solu pokračoval Spirit v jízdě k místu "Winter Haven 3". Po zaparkování zafixovala novou pozici navigační kamera, která rovněž zachytila projetý úsek na mozaice snímků. Panoramatická kamera zkoumala seskupení kamenů a systematicky prohlížela terén. Po přesunu 1394. solu se kromě obvyklého zdokumentování nové situace věnovala navigační kamera snímkování terénu za zády a panoramatická kamera skládala mozaiku snímků plošiny "Home Plate".
Podobný průběh měly i následující dny. Spirit využíval každé příležitosti a
každé kapky energie, aby včas dosáhl místa, na němž by přežil další zimu
na Marsu. Rover mezitím dosáhl severního okraje "Home Plate". Několik dní by
měl pokračovat průzkum situace a výběr ideálního místa k dlouhodobému pobytu.
Jakmile dojdou technici k závěru, že takové místo našli, přehoupne se
Spirit přes hranu plošiny na svah obrácený k severu a vozítko se natočí
tak, aby byl zisk energie ze slunce stojícího nízko nad obzorem maximální. 1396. solu Spirit znovu popojel, zhotovil "post-drive images" a obrázky projetého úseku. Panoramatická kamera studovala shluk kamenů a zevrubně prohlížela terén.
1397. solu (2007-12-08) byl v plánu další
přejezd k zimnímu stanovišti. Závěrečné snímky měly tentokrát zhotovit
navigační i panoramatická kamera. Kamera PanCam pokračovala v systematickém
průzkumu terénu a zhotovovala obrázky oblohy.
Aby se využilo co nejvíce ze slunečního světla slábnoucího s nastupující
zimou, řídící tým Spiritu se vrátil k práci podle marsovského času. Znamená
to, že pracovní program byl uzpůsobený delšímu dni na Marsu, tak jak tomu
bylo první tři měsíce na začátku mise. Energie produkované solárními články
bylo stále méně. Denní výroba se v polovině prosince 2007 pohybovala mezi
293 a 254 Wh/sol, podle toho, jak byl rover nakloněn. 1398. solu popojel Spirit 6.5 m podél severního okraje "Home Plate". Na závěr jízdy byly zhotoveny snímky kamerami identifikace překážek a mozaika navigační kamerou. 1399. solu zajel rover 7.19 m na malý výběžek plošiny, aby vyfotografoval svahy nacházející se pod mysem. Nová poloha byla zachycena na obrázcích kamer HazCam a na mozaice snímků navigační kamery. Příštího rána zhotovil Spirit sérii fotografií navigační kamerou do 360° snímku okolí. 1400. solu popojel rover 0.75 m k okraji plošiny, aby získal lepší výhled na svah nacházející se pod terénní hranou. Na novém stanovišti bylo prvním úkolem zdokumentovat situaci na snímcích kamer HazCam a NavCam. 1401. solu si řidiči vozítka zase po čase vybrali přestávku. Spirit nejprve pořizoval snímky panoramatickou kamerou možného zimního stanoviště. Pak se otočil na místě, přičemž solární panely zakryly výhled na severní svah plošiny. Po tomto manévru pokračoval ve fotografování terénu panoramatickou kamerou.
1402. solu nejprve rover vyfotografoval kámen "General B.O.Davis". Pak
zacouval 2.5 m a otočil se o 180°. Nové stanoviště bylo jako obvykle
zachyceno na snímcích kamer HazCam a NavCam. Následujícího jitra Spirit monitoroval
prach na kamerovém stožáru a prováděl systematickou přehlídku terénu a skupiny
kamenů panoramatickou kamerou. 1403. solu (2007-12-14) bylo v plánu zacouvat k okraji "Home Plate" a fotografovat terén kamerami identifikace překážek a panoramatickou kamerou. 1404. solu popojel Spirit na poslední místo, z něhož se chtěli navigátoři porozhlédnout po okolí před tím, než začne rover sestupoval po severním svahu "Home Plate". 1405. solu zhotovovala navigační kamera snímky terénu a pak rover popojel tak, až se zadní kola přehoupla přes hranu plošiny. Nová situace byla okamžitě zdokumentována navigační kamerou. 1406. solu se přes okraj "Home Plate" dostala i prostřední kola vozítka. Po skončení této operace byla řada opět na navigační kameře, aby zachytila aktuální pozici. 1407. solu proběhla tzv. "quick fine attitude", což je operace, při níž jsou vyrovnávány odchylky v měření polohy roveru v terénu na základě funkce inerciální jednotky, k nimž časem dochází. Spirit pořídil 360° panorama snímků navigační kamerou, terén byl zachycen na obrázcích z přední i zadní dvojice kamer HazCam a panoramatická kamera zhotovila několik orientačních snímků oblohy.
1408. solu (2007-12-19) pořizoval Spirit
panoramatickou kamerou plně barevné snímky prostoru, nacházejícího se v dosahu
nástrojů na robotické ruce. Tatáž kamera pozorovala v poledních hodinách oblohu. 1409. solu Spirit rozložil a předpažil robotickou ruku, aby vyzkoušel, zda stojí dostatečně stabilně. Pomocí mikroskopu pořídil mozaiku 2x2 detailních snímků kamenného cíle "Chanute" a na místo pak přiložil rentgenový spektrometr. Navigační kamera zdokumentovala stav robotické ruky a panoramatická kamera prozkoumala stopy kol a kámen "Fuzzy Smith", na který rover už jednou narazil v roce 2006, když se poprvé přiblížil k "Home Plate". Na programu 1410. solu bylo skenování oblohy a terénu infračerveným spektrometrem a sběr dat rentgenovým spektrometrem z cíle "Chanute". 1411. solu vyměnil Spirit nástroje na hlavě manipulátoru a kámen začal analyzovat Mössbauerův spektrometr. Panoramatická kamera sledovala obzor a pořizovala orientační snímky oblohy. 1412. solu měřil rover pomocí obrázků panoramatické kamery úroveň zaprášení atmosféry a restartoval Mössbauerův spektrometr, který shromažďoval dodatečná data z cíle "Chanute". Bylo zhotoveno několik záběrů do panoramatického snímku plošiny "Home Plate", nazvaného "Tuskegee". 1413. solu ráno pokračoval Spirit ve snímkování panoramatu "Tuskegee". Panoramatická kamera monitorovala prach v atmosféře a Mössbauerův spektrometr navázal na rozbor kamene "Chanute".
Další obrázky ze série "Tuskegee" se podařilo získat 1414. solu. I další
program odpovídal předchozímu dni - měření obsahu prachu v ovzduší a
analýza "Chanute" Mössbauerovým přístrojem. 1415. solu (2007-12-26) zkoumal rover ranní oblohu, měřil atmosférický prach a orientačně fotografoval oblohu. Panoramatická kamera dokončila přehlídku oblohy v poledních hodinách.
Krajinu kolem stanoviště roveru ovládl podzim. Spirit už prožil na povrchu rudé
planety bezmála čtyři roky a celý řídící tým se chystal na prozatím nejkritičtější
roční období - třetí zimu na Marsu. Stojí za to si stručně zrekapitulovat
s jakými pracovními podmínkami se musel robotický průzkumník na přelomu
let 2007 a 2008 vypořádat. 1416. solu Spirit restartoval Mössbauerův spektrometr a po dobu 23 hodin přijímal data z povrchu kamene "Chanute". Rover kromě toho fotografoval dunové pole "El Dorado" panoramatickou kamerou. 1417. solu byly pořízena řada 4x1 snímků z panoramatu "Tuskegee". Rover monitoroval množství prachu usazeného na kamerovém stožáru a dalších 5 hodin analyzoval cíl "Chanute" Mössbauerovým spektrometrem. 1418. solu přibyla do panoramatu "Tuskegee" nejprve mozaika 4x1 a následně další část 2x1. 1419. solu bylo nejprve panorama doplněno dalšími 4x1 snímky. Mössbauerův spektrometr pak prováděl znovu 5 hodin rozbor kamene "Chanute". Rover pátral po prachových vírech a panorama "Tuskegee" obdrželo další řadu 4x1 snímků. 1420. solu byl Mössbauerův spektrometr v činnosti 4 hodiny. Po skončené relaci s družicí Mars Odyssey měřil rover obsah prachu v atmosféře. Následující průběh letu (v hlavním článku) FotogalerieFotogalerie obsahuje celkem 89 obrázků, nejnovější byl přidán 2006-07-16. Reakce čtenářů (číst/přidat)
Počet reakcí: 0 Verze pro tisk
|
||
|