DATABÁZE KOSMICKÝCH SOND PRO PRŮZKUM TĚLES SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Novinky - srpen 2007


2007-08-17 - Cassini

Status Report (2007-08-082007-08-14)

Prozatím poslední signály z Cassini dorazily do sledovací stanice DSN Goldstone dne 2007-08-14. Podle telemetrických dat se sonda nachází ve skvělém stavu a všechny subsystémy pracují podle předpokladů.
Vědecká činnost popisovaného týdne se zaměřila na snímkování jižní polokoule Saturnu širokoúhlou (WAC) i úzkoúhlou (NAC) kamerou systému ISS [=Imaging Science Subsystem]. Ultrafialový spektrograf UVIS mapoval vnitřní magnetosféru. Magnetosféru studovala rovněž sada přístrojů experimentu MAPS [=Magnetospheric and Plasma Science].
Pokračovaly rádiové experimenty sledující stav sluneční koróny, u nichž bylo využito současné polohy Saturnu, který se nachází v sluneční konjunkci. Tento stav potrvá až do začátku září.
Dne 2007-08-10 se uskutečnila periodická kontrola stavu systémů řízení polohy AACS. Testy prováděné v intervalech 90 dnů ověřovaly mj. stav servopohonů EGA [=Engine Gimbal Actuator] natáčejících raketový motor. Dále došlo na prověrku záložní sestavy silových setrvačníků RWA-3 [=Reaction Wheel Assembly].
2007-08-11 byl ukončen program letu podle itineráře S32 a bezprostředně se začala činnost řídit podle plánu S33.


2007-08-15 - Kaguya

Nový termín startu

Japonská kosmická agentura JAXA dnes oznámila, že start měsíční sondy Kaguya (dříve SELENE) se uskuteční dne 2007-09-13 v 10:35:47 JST (místního času), tj. v 01:34:47 UT. Původní termín 2007-08-16 byl zrušen poté, co byly zjištěny závady na dvou subdružicích, které mají být od mateřského tělesa uvolněny na oběžné dráze kolem Měsíce. Chybné komponenty byly mezitím vyměněny a sonda je opět připravena k letu. JAXA oznámila, že start bude vysílán živým televizním přenosem.


2007-08-15 - Return to Moon

Udělen kontrakt na první stupeň raket Ares

NASA podepsala s firmou Alliant Techsystems (ATK) se sídlem v Birmingham City (Utah, USA) kontrakt v hodnotě 1.8 miliard USD na návrh, vývoj, zkoušky a vyhodnocení prvních stupňů nosných raket Ares I a Ares V. Kontrakt navazuje na činnosti zahájené k 2006-04-17 a zahrnuje mj. dodávku pěti motorů pro pozemní statické zkoušky, dva exempláře pro vibrační testy a čtyři stupně pro letové zkoušky, včetně jednoho pro zkušební let rakety Ares I-X. Smlouva pokrývá výkony až do 2014-12-31. První stupně pro operační nasazení budou objednávány separátně.
Firma ATK a její subdodavatelé disponují dostatečnými kapacitami k úspěšnému vývoji prvního stupně rakety Ares I. Tento stupeň vychází konstrukčně z přídavných raket SRB [=Solid Rocket Booster] používaných u raketoplánu Space Shuttle. V případě SRB se jedná o jediný americký raketový motor na tuhé pohonné látky, který má dostatečnou kapacitu a především certifikaci pro použití při pilotovaných letech. První stupeň Aresu I je tvořen pěti segmenty a je tudíž o jeden segment delší než používaný SRB. Kromě této úpravy je nutno provést ještě celou řadu modifikací.
Ares I je dvoustupňová raketa, u níž jsou jednotlivé stupně řazeny nad sebou. Na vrcholku druhého stupně pak bude vynášet kosmickou loď Orion na oběžnou dráhu kolem Země. Posádku má tvořit až šest astronautů. První stupeň reprezentuje již zmíněný pětisegmentový motor na TPL, druhý stupeň bude zcela nové konstrukce. Bude osazen motory J-2X spalujícími kapalný kyslík a vodík a doplněn potřebnými nádržemi pracovních látek a avionikou.
Těžký nosič Ares V je určen k vynášení širokého sortimentu nákladů a měl by být klíčovým prvkem potřebným k cestě na Měsíc a výhledově i ke vzdálenějším cílům. První stupeň je poháněn pěti kyslíkovodíkovými motory RS-68, které jsou umístěny pod zvětšenou verzí nádrže ET [=External Tank] z raketoplánu. Z boku jsou připevněny dva pětisegmentové motory na TPL, v podstatě stejné konstrukce, jako první stupeň Aresu I. Druhý stupeň nosiče používá opět motory J-2X.
Projekt prvního stupně raket Ares řídí středisko NASA Marshall Space Flight Center v Huntsvillu (Alabama, USA) v rámci programu Constellation.


2007-08-14 - Cassini

Status Report (2007-08-012007-08-07)

Prozatím poslední signály z Cassini dorazily na sledovací stanici DSN Madrid dne 2007-08-07. Sonda zůstává ve skvělém stavu a všechny subsystémy pracují podle předpokladů.
2007-08-01 začala pracovní skupina TWT [=Target Working Team] se sekvencí integračního procesu pro prodlouženou misi Cassini. Další dva týmy TOST [=Titan Orbiter Science Team] a SOST [=Saturn Orbiter Science Team] již svoji práci zahájily. Během dvouročního prodloužení letu sondy bude program rozvržen do etap S42 až S61. Cassini absolvuje oběhy kolem Saturnu číslo 74 až 133. V srpnu započnou detailní práce na náplni oběhů číslo 75 až 78, které jsou obsahem etapy S42. Činnosti pro toto období byly sice stanoveny již před dlouhou dobou, ale je potřeba provést aktualizaci s ohledem na definitivní trajektorii prodloužené mise.
Vědecký výzkum se v uplynulém týdnu zaměřil na zhotovení sekvence snímků Saturnu širokoúhlou kamerou ISS. Přístroj MIMI mapoval dynamické jevy ve vnější magnetosféře a spektrograf UVIS pořizoval mozaiku obrazů vnitřní magnetosféry ve vlnových délkách neutrálního a ionizovaného kyslíku.
Dne 2007-08-04 odstartovala z Mysu Canaveral sonda Phoenix. Kvůli sledování nového aparátu musel být modifikován plán rádiových spojení v síti DSN, což se mj. dotklo i sondy Cassini.
Korekci dráhy OTM-123 plánovanou na 2007-08-05 bylo nutno přesunout na záložní termín kvůli potížím na pozemním vysílači, který měl předat na sondu příslušná data. Bylo to vůbec poprvé, kdy se musela připravená úprava dráhy odsunout. Korekce dráhy proběhla nakonec 2007-08-07. Hlavní motor byl spuštěn v 00:00 UT. Po době hoření t=2.6 s bylo dosaženo změny rychlosti Δv=0.39 m/s.
2007-08-07 byl zahájen rádiový experiment související s blížící se sluneční konjunkcí. Po následující čtyři týdny bude studována především sluneční korona ve vlnových pásmech X a Ka1.


2007-08-09 - Spirit a Opportunity

Nadějné vyhlídky

Obloha nad oběma marsovskými vozítky se opět o něco projasnila. Solární baterie vyrábějí už tolik energie, že mohly oba řídící týmy přikročit k některým činnostem, které byly v minulých dnech naprosto nemyslitelné. Spirit dokonce po takřka třech týdnech nehybnosti dostal pokyn pohnut robotickou rukou. Manipulátor má se zabudovaným mikroskopem pořídit detailní snímky dvou půdních vzorků a jednoho kamenného cíle. Opportunity by zase podle plánu měla provádět pozorování atmosféry.
V případě Spiritu činila produkce elektřiny 1276. solu (2007-08-06) celých 295 Wh/sol. Opportunity dokázala 1255. solu (2007-08-05) vyrobit 243 Wh/sol. V nejhorším období musely rovery vystačit jen s 261 Wh/sol (Spirit) a dokonce 128 Wh/sol (Opportunity). Bouře, která zvedla obrovská kvanta prachu do ovzduší, už přitom trvá od června.
Zvýšená produkce energie umožnila zcela dobít akumulátory u Opportunity a Spirit nemá k úplnému nabití příliš daleko. Rovněž teplota v bloku elektroniky se u Opportunity, kde hrozilo silné podchlazení, poněkud zvedla. Minulý týden byla -37°C, těsně nad bezpečnou hranicí, podle poslední telemetrie se už zvýšila na -33.4°C.
Situace, i přes mírné zlepšení, je stále vážná a mohla by se rychle zhoršit. Technikům nezbývá než bedlivě sledovat vývoj počasí a pro jistotu udržovat baterie na plném stavu. I z tohoto důvodu nebylo zatím ani rádiové spojení obnoveno v normálním rozsahu.


2007-08-06 - Cassini

Status Report (2007-07-252007-07-31)

Prozatím poslední signály z Cassini dorazily do sledovací stanice DSN Goldstone dne 2007-07-31. Podle telemetrických dat se sonda nachází ve skvělém stavu a všechny subsystémy pracují podle předpokladů.
Vědecká pozorování se v uplynulém týdnu týkala mapování neutrálního a ionizovaného kyslíku ve vnitřní magnetosféře Saturnu přístrojem UVIS, spektrometr CIRS pozoroval hvězdu η Carinae. Plazmový spektrometr CAPS byl 2007-07-30 kalibrován tak, aby mohl studovat lokální plazmová pole. Kalibraci podstoupil i magnetometr MAG. U magnetosférického zobrazovače MIMI probíhala kampaň směřující k poznání dynamiky vnitřní magnetosféry.
2007-07-25 se uskutečnila zkouška zaměření vysokoziskové antény HGA [=High Gain Antenna]. Při zkoušce byla anténa nasměrována k Zemi a sonda přitom prováděla sérii drobných manévrů.
2007-07-29 došlo opět k pravidelné prověrce stavu silových setrvačníků z hlediska vnitřního tření v systému. Testovány byly sestavy RWA [=Reaction Wheel Assembly] číslo 1, 2 a 4. Setrvačníky byly roztočeny na 900 ot/min v obou směrech a měřila se doba, za kterou se působením třecích sil zastaví. Oproti poslední zkoušce z letošního května došlo jen k malým změnám.


2007-08-02 - Opportunity

Roveru hrozí podchlazení

Řídícímu týmu roveru Opportunity přibyly další problémy. Prachová bouře trvající již více než měsíc se sice nepatrně zmírnila a ovzduší se prosvětlilo, ale produkce energie stále nestačí na regulérní provoz na Marsu. Jedním z důvodů je další vrstvička prachu, který se usadil na panelech solárních článků. Již několik dní se kvůli úspoře elektřiny drasticky omezily aktivity roveru a spojení se Zemí je navazováno jen jednou za tři dny. Poslední zprávy pocházejí z 2007-07-30.
Denní výkon fotovoltaických článků je nyní o něco vyšší než činí momentální spotřeba. Nebezpečí ale přichází z druhé strany. V roveru, u něhož prakticky nic nepracuje, postupně klesá teplota. Kritické je to především u bloku elektroniky, jehož teplota v noci poklesla až na -37°C, což je jen 2°C nad hranicí, která byla stanovena pro automatické zapnutí dodatečného nouzového vyhřívání. Pokud budou topidla zapojena, spotřeba energie rázem naroste nad možnosti solárních baterií a rover začne odebírat chybějící watty ze zásob palubních akumulátorů, které se postupně vybijí.
Aby k této situaci nedošlo, rozhodl se řídící tým změnit denní režim a nechat elektroniku pracovat trochu delší dobu v naději, že se systém poněkud ohřeje odpadním teplem. Spotřeba energie se sice oproti současnému provozu poněkud zvýší, ale ne tolik, kolik by odebírala zapojená topidla.
Jedná se o stav, jehož vývoj je těžko předvídatelný. Jestliže by skutečně bylo dosaženo kritické hranice nabití akumulátorů, byly by odpojeny, rover by přešel do klidového stavu (spánku) a každý sol by pouze kontroloval, zda se mezitím zásoba energie obnovila, aby bylo možno uskutečnit minimálně nouzové rádiové spojení. V takovém letargické stavu by Opportunity mohla setrvat až několik měsíců.


Archiv:

  1. Aktuální novinky
  2. Květen 2012
  3. Duben 2012
  4. Březen 2012
  5. Únor 2012
  6. Leden 2012
  7. Prosinec 2011
  8. Listopad 2011
  9. Říjen 2011
  10. Září 2011
  11. Srpen 2011
  12. Červenec 2011
  13. Červen 2011
  14. Květen 2011
  15. Duben 2011
  16. Březen 2011
  17. Únor 2011
  18. Leden 2011
  19. Prosinec 2010
  20. Listopad 2010
  21. Říjen 2010
  22. Září 2010
  23. Srpen 2010
  24. Červenec 2010
  25. Červen 2010
  26. Květen 2010
  27. Duben 2010
  28. Březen 2010
  29. Únor 2010
  30. Leden 2010
  31. Prosinec 2009
  32. Listopad 2009
  33. Říjen 2009
  34. Září 2009
  35. Srpen 2009
  36. Červenec 2009
  37. Červen 2009
  38. Květen 2009
  39. Duben 2009
  40. Březen 2009
  41. Únor 2009
  42. Leden 2009
  43. Prosinec 2008
  44. Listopad 2008
  45. Říjen 2008
  46. Září 2008
  47. Srpen 2008
  48. Červenec 2008
  49. Červen 2008
  50. Květen 2008
  51. Duben 2008
  52. Březen 2008
  53. Únor 2008
  54. Leden 2008
  55. Prosinec 2007
  56. Listopad 2007
  57. Říjen 2007
  58. Září 2007
  59. Srpen 2007
  60. Červenec 2007
  61. Červen 2007
  62. Květen 2007
  63. Duben 2007
  64. Březen 2007
  65. Únor 2007
  66. Leden 2007
  67. Prosinec 2006
  68. Listopad 2006
  69. Říjen 2006
  70. Září 2006
  71. Srpen 2006
  72. Červenec 2006
  73. Červen 2006
  74. Květen 2006
  75. Duben 2006
  76. Březen 2006
  77. Únor 2006
  78. Leden 2006
  79. Prosinec 2005
  80. Listopad 2005
  81. Říjen 2005
  82. Září 2005
  83. Srpen 2005
  84. Červenec 2005
  85. Červen 2005
  86. Květen 2005
  87. Duben 2005
  88. Březen 2005
  89. Únor 2005
  90. Leden 2005
  91. Prosinec 2004
  92. Listopad 2004
  93. Říjen 2004
  94. Září 2004
  95. Srpen 2004
  96. Červenec 2004
  97. Červen 2004
  98. Květen 2004
  99. Duben 2004
  100. Březen 2004
  101. Únor 2004
  102. Leden 2004
  103. Prosinec 2003
  104. Listopad 2003


Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 25
Poslední: 2013-03-21 14:07:23